My Favorite Movies


  1. M4dM4xX
  2. M4dM4xX

MY FAVORITE MOVIES: Are the films that I can watch over and over again...

  M4dM4xX's Rating My Rating
1
The Lumiere Brothers' First Films 1996,  Unrated)
2
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) 1902,  Unrated)
3
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
4
Metropolis 1927,  PG-13)
5
Citizen Kane 1941,  PG)
6
Vertigo 1958,  PG)
7
Psycho 1960,  R)
8
The Producers 1968,  PG)
9
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
10
Young Frankenstein 1974,  PG)
11
Blazing Saddles 1974,  R)
12
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
13
Apocalypse Now 1979,  R)
14
Alien 1979,  R)
15
The Shining 1980,  R)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
17
Blade Runner 1982,  R)
18
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
19
Tootsie 1982,  PG)
20
Le Père Noël est une Ordure 1982,  Unrated)
21
Christine 1983,  R)
22
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
23
Ghostbusters 1984,  PG)
24
Birdy 1984,  R)
25
The Goonies 1985,  PG)
26
Back to the Future 1985,  PG)
27
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
28
Brazil 1985,  R)
29
The Breakfast Club 1985,  R)
30
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
31
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
32
Stand by Me 1986,  R)
33
The Golden Child 1986,  PG-13)
34
Platoon 1986,  R)
35
Aliens 1986,  R)
36
Full Metal Jacket 1987,  R)
37
The Untouchables 1987,  R)
38
*batteries not included 1987,  PG)
39
The Witches of Eastwick 1987,  R)
40
The Lost Boys 1987,  R)
41
Bad Taste 1987,  R)
42
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
43
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
44
Beetlejuice 1988,  PG)
45
A Fish Called Wanda 1988,  R)
46
Big 1988,  PG)
47
Rain Man 1988,  R)
48
Midnight Run 1988,  R)
49
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
50
Back to the Future Part II 1989,  PG)
51
Dead Poets Society 1989,  PG)
52
Uncle Buck 1989,  PG)
53
Ghostbusters 2 1989,  PG)
54
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
55
Flatliners 1990,  R)
56
GoodFellas 1990,  R)
57
Misery 1990,  R)
58
I Love You to Death 1990,  R)
59
Cry-Baby 1990,  PG-13)
60
JFK 1992,  R)
61
The Silence of the Lambs 1991,  R)
62
The Doors 1991,  R)
63
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
64
Backdraft 1991,  R)
65
What About Bob? 1991,  PG)
66
Matinee 1993,  PG)
67
Wayne's World 1992,  PG-13)
68
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Nothing to say more that it's The Best Batman ever!
Bravo BURTON!
69
Chaplin 1992,  PG-13)
70
My Cousin Vinny 1992,  R)
71
A League of Their Own 1992,  PG)
72
Johnny Stecchino (Johnny Toothpick ) ,  G)
73
The Fugitive 1993,  PG-13)
74
Groundhog Day 1993,  PG)
75
Last Action Hero 1993,  PG-13)
76
Benny & Joon 1993,  PG)
77
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
78
The Shawshank Redemption 1994,  R)
79
Ed Wood 1994,  R)
80
The Client 1994,  PG-13)
81
Speed 1994,  R)
82
Natural Born Killers 1994,  R)
83
Pulp Fiction 1994,  R)
84
Serial Mom 1994,  R)
85
Only You 1994,  PG)
86
Seven (Se7en) 1995,  R)
87
Apollo 13 1995,  PG)
88
Toy Story 1995,  G)
89
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
90
Unstrung Heroes 1995,  PG)
91
Sleepers 1996,  R)
92
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
93
Orgazmo 1997,  R)
Orgazmo
Roquette Quequette!
doublure bite!, Chaudaboy!... L'infame Spermix Zero!
Avec tout ça Trey Parker nous fait vivre du pur bonheur...Ronge mes liens, Choda Chien... CUL-TE!
94
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
95
Apt Pupil 1998,  R)
96
Dead Man on Campus 1998,  R)
97
The Big Lebowski 1998,  R)
98
The Big Hit 1998,  R)
99
Dark City 1998,  R)
100
The Truman Show 1998,  PG)
101
Saving Private Ryan 1998,  R)
102
Detroit Rock City 1999,  R)
103
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
104
The Matrix 1999,  R)
105
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
106
Fight Club 1999,  R)
107
Three Kings 1999,  R)
108
American Psycho 2000,  R)
109
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
110
The Majestic 2001,  PG)
111
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
112
Donnie Darko 2001,  R)
113
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
114
Monsters, Inc. 2001,  G)
115
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
116
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
Crazy, original & funny!
117
Panic Room 2002,  R)
118
Bowling for Columbine 2002,  R)
119
Big Fish 2004,  PG-13)
120
28 Days Later 2002,  R)
121
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
122
The Italian Job 2003,  PG-13)
123
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
The best movie of 2004!
124
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
125
The Terminal 2004,  PG-13)
126
Good Bye, Lenin 2002,  R)
127
Super Size Me 2003,  PG-13)
128
Shaun of the Dead 2004,  R)
129
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
130
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
131
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
132
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
133
Walk the Line 2005,  PG-13)
134
The Big White 2005,  R)
135
Jarhead 2005,  R)
136
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
137
Constantine 2005,  R)
138
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Terrific Screenplay!
139
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
Bravo Alexandre Aja this is the best classic horror remake ever made!
forget about the sequel & all the Hostel, and saw shit! this one is better & unhealthy as hell!
definitely my favorite!
140
A Scanner Darkly 2006,  R)
141
The Prestige 2006,  PG-13)
142
Man of the Year 2006,  PG)
143
Bobby 2006,  R)
144
The Departed 2006,  R)
145
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
146
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
This is the Zodiac Speaking!... Terrific Fincher movie!
147
The Number 23 2007,  R)
148
Fido 2006,  R)
149
Sicko 2007,  PG-13)
150
Ratatouille 2007,  G)
151
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
152
The Brave One 2007,  R)
The Brave One
extremely good performances by Jodie Foster & Terrence Dashon Howard!
153
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
interesting vision of a serial killer!
154
Vacancy 2007,  R)
Vacancy
Finally a good scary story! intense suspense for a great horror movie!
155
Rendition 2007,  R)
156
King of California 2007,  PG-13)
King of California
An excellent and surprising performance by
Michael Douglas! is just simply great there!
Great movie & Magnifique story!
157
The Nines 2006,  R)
The Nines
Perfect!
158
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
http://content8.flixster.com/movie/96/89/85/9689854_tmb.jpg
159
You Kill Me 2007,  R)
You Kill Me
That's a good dark comedy!
160
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
Mr. Magorium's Wonder Emporium
***MagiC!***
161
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
Be Kind Rewind
Funny original "sueded" story!
VIVE GONDRY!
162
Vantage Point 2008,  PG-13)
Vantage Point
Instense suspense... Brillant point!
163
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Finally a good comic book adaptation!!
Good entertaining film,
nice cast!
Robert Downey jr Rock's!!!!!
164
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
This movie is a MaGiC InterGalaCtiC RoMance!!!... Excellent Pixar's film!
165
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
largely better than Batman Begins,
the dark knight has great characters in it, special mention for Heath Ledger and Aaron Eckhart, they are excellent in this movie and if they were not in it
the movie would be pretty boring!...
the action scenes are excellent, the music is intense!
negative point of that movie: the during time 2h30 long..... it's definitly way too long :-(
166
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2)
Mulder & Scully are back for a very dark and disturbing adventure! even it's not the best case the duo had,
Chris Carter did a great job with this second movie, I want to believe is a pretty good psychological thriller!
Hope to see Mulder and Scully back on the little screen!
167
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
It's definitely not the most smartest movie ever and the story could be much more clever...
but It does have a very funny script,
& Tropic Thunder is a really funny and entertaining movie with a great cast
GET SOME!
168
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
Nice surprise & so much better than Disturbia... the score by Brian Tyler is amazing! great suspense for a great thrill ride moment!!!!
169
Where in the World Is Osama Bin Laden? 2008,  PG-13)
170
Chaos Theory 2007,  PG-13)
Chaos Theory
Magnifique!
171
Cliente (Client) (A French Gigolo) 2008,  Unrated)
172
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man
Excellent movie
173
Public Enemies 2009,  R)
Public Enemies
Great story, great cast, great movie! :-)
174
Sunshine Cleaning 2008,  R)
Sunshine Cleaning
Great movie, simple caracteres.
Amy Adams is amazing in her role.
175
Juno 2007,  PG-13)
176
Capitalism: A Love Story 2009,  R)
Capitalism: A Love Story
This new Mike Moore movie rocks!
Capitalism is simply powerful & great.
177
Humpday 2009,  R)
Humpday
Great funny movie + Duplass is amazing! :-)
178
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
What a fresh good movie with a powerful story very well interpreted by Joseph Gordon Levitt.
500 days of Summer is one of my favorite movie of 2009 :-)
179
Shutter Island 2010,  R)
Shutter Island
The Story, The Cast, The Music, The tense mood... Everthing is perfect in this mesmerizing mind bender!
180
Inception 2010,  PG-13)
Inception
A TRUE MASTERPIECE !
181
The Town 2010,  R)
The Town
NICE!
182
Super 8 2011,  PG-13)
Super 8
Had a great time !
183
Larry Crowne 2011,  PG-13)
Larry Crowne
Nice Tom Hanks movie
184
The Beaver 2011,  PG-13)
The Beaver
Great moment

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments