My Favorite Movies


  1. m2m1000
  2. liu

love a

  m2m1000's Rating My Rating
1
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
All these little love stories combined into one - Christmas mirical.
2
Identity 2003,  R)
Identity
I think it's a great thriller movie, though I barely watch them.
3
The Green Mile 1999,  R)
4
Matilda 1996,  PG)
Matilda
all time favorite movie from my childhood
5
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
yeah, it was quite a beautiful movie... ><
6
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
watched it when i was 5 or 6 for the first time. it's a great movie. exciting, adventurous and just touching at the end.
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
8
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
I only watched it recently, and it was awesome. It's NOT an ordinary animation, it's about family, emotions, moral, justice... and of course, it can make you laugh so hard that your tummy will hurt, BAD. =D
9
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
10
The Wizard of Oz 1939,  G)
11
The Sound of Music 1965,  G)
12
Before Sunset 2004,  R)
13
Nana 2005,  Unrated)
14
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
15
Bruce Almighty 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments