My Favorite Movies
| lzzie's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
300 2007, R) |
|
| 2 |
August Rush 2007, PG)
i origanaly only when to see this because kaki king created some of the music in it and she is one hell of a musician... i wasnt expecting the film to be as great as it was... its one of those films that just make you whant to smile at the end of it. i also feel inspired and see music in a totaly different way. |
|
| 3 |
Underworld 2003, R) |
|
| 4 |
The Grudge 2 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Resident Evil: Extinction 2007, R) |
|
| 6 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 7 |
The Messengers 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Pulse 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 10 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 11 |
Running With Scissors 2003, R) |
|
| 12 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 13 |
Driving Lessons 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Foxfire 1996, R) |
|
| 15 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Garfield - The Movie 2004, PG) |
|
| 17 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 18 |
Ellen DeGeneres: Here and Now 2003, PG) |
|
| 19 |
Seabiscuit 2003, PG-13) |
|
| 20 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 21 |
But I'm A Cheerleader 1999, R) |
|
| 22 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 23 |
D.E.B.S. 2004, PG-13) |
|
| 24 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 25 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 26 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 27 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 28 |
Trapped 2002, R) |
|
| 29 |
Gray Matters 2006, PG-13) |
|
| 30 |
Bound 1996, R) |
|
| 31 |
Get Real 1998, R) |
|
| 32 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 33 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 34 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 35 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 36 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 37 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 38 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 39 |
G.I. Jane 1997, R) |
|
| 40 |
Premonition 2007, PG-13)
i think that this was brilliantly put together... its like you feel everything that the charactor feels, i found it really confuseing, i didnt really get what was going on, then the charactor starts to work everything out and youtotaly get how its working... i loved the ending, it wasnt what i was expecting but briilliant |
|
| 41 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 42 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 43 |
Saw 2004, R) |
|
| 44 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 45 |
XXY 2007, Unrated) |













































