My Favorite Movies


  lysergicbliss's Rating My Rating
1
Wet Hot American Summer 2001,  R)
Wet Hot American Summer
My favorite movie ever.
2
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
So much replay value. Funny everytime.
3
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
How is it I haven't rated this yet? This is one of my favorite movies ever. Ever ever ever. It's so disturbing and so sick and yet so beautiful and so dreamy. I don't know how Chan-wook Park does it. He's brilliant, though. Obviously.
4
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
So funny. I saw it twice in the theater and bought it the day it came out.
5
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
A beautiful and hilarious movie. My favorite from Wes Anderson.
6
The Baxter 2005,  PG-13)
The Baxter
Charming and funny. I love Michael Showalter sooo much.
7
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
C'mon, it's the best.
8
Old School 2003,  R)
Old School
HILARIOUS.
"Cock, balls"
9
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Favorite Kevin Smith movie hands down.
10
Freddy Got Fingered 2001,  R)
Freddy Got Fingered
Most quoteable movie ever.
11
The Comedians of Comedy 2005,  Unrated)
The Comedians of Comedy
Two of my favorite comedians and a couple others who are amazing. Ok, how cool. I just wish I could have seen the tour myself.
12
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Yeah I like it more than the original.
13
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
SO FUNNY. I'm not even a huge Ben Stiller fan, but this movie continues to be amazing.
14
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
It took me forever to finally see this movie, but I loved it so much.
15
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Greatest comedy of the 80s. Maybe one of the best ever. It's unbelievable how funny this movie is.
16
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Beautiful, heartbreaking, enlightening, cheesy. It's everything you'd expect from an 80s teen movie.
17
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
This is my fucking CHILDHOOD IN MOVIE FORM.
18
SLC Punk 1998,  R)
19
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Better than the first. Amazing.
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Wow. Blew my mind.
21
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Really pretty film.
22
Sin City 2005,  R)
Sin City
BLEW ME AWAY. I can't wait for the next installment.
23
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
AMAZING FILM. SEE IT.
24
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
I liked it so much. I liked it more than the original. Yeah I'm that guy. The one that sometimes likes sequels more.
25
Clerks 1994,  R)
Clerks
Classic awesomeness.
26
Pulp Fiction 1994,  R)
27
Tommy 1975,  PG)
Tommy
PSYCHADELIC AS SHIT. Funny and weird and great music, obvs.
28
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
Beautiful movie and so fucking creepy.
29
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
This movie is hilarious. It's just so awkward and confusing and fast paced. I love it.
30
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
This movie just completely shocked me. It's so messed up.
31
Buffalo 66 1998,  R)
Buffalo 66
So strange but has a really beautiful ending.
32
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
DUCKY LIPSYNCHING TO OTIS REDDING. AHH. My favorite scene of any movie ever, probably.
33
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
I didn't like the animation in this movie at all. Other than that, it was delightful. The end always makes me get that "ohhh i'm gonna cry" feeling.
34
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
"I saved Latin.. what did you ever do?"
35
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
WEIRD. But awesome.
36
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
Movie doesn't get enough credit. I thought it was really touching.
37
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Who doesn't love this movie?
38
The Wizard 1989,  PG)
The Wizard
JENNY LEWIS.
39
Party Monster 2003,  R)
Party Monster
Bad acting but it's so bad that it's good.
40
The Room 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments