Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lyngrce's Rating My Rating
1
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
one of my favourite movies, really good
2
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
very good movie
3
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
Madea's Family Reunion
everybody should see this movie, happens in everyday life
4
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
really good movie, shows how serious mistakes can be made if you're not careful
5
Phat Girlz 2006,  PG-13)
Phat Girlz
self esteem is what counts
6
I Am Legend 2007,  PG-13)
7
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
8
The Notebook 2004,  PG-13)
9
Pretty Woman 1990,  R)
10
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
11
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
12
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
13
Blood Diamond 2006,  R)
14
What a Girl Wants 2003,  PG)
15
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
remind of my life
16
Death Ship 1980,  R)
Death Ship
really old movie, I saw it a long time ago, but would really want to see it again
17
Welcome Home Roscoe Jenkins 2008,  PG-13)
Welcome Home Roscoe Jenkins
Really funny movie and real life
18
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
19
Barbie in the 12 Dancing Princesses 2006,  Unrated)
20
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
How Stella Got Her Groove Back
age is only a number, love is what counts
21
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
Don't play by rules, you can lose something if you are not careful
22
Breakin' All the Rules 2004,  PG-13)
23
Boomerang 1992,  R)
24
Are We Done Yet? 2007,  PG)
25
Are We There Yet? 2003,  PG)
26
The Forbidden Dance Is Lambada 1990,  PG-13)
27
A Walk to Remember 2002,  PG)
28
Brothers 2005,  R)
29
Stepmom 1998,  PG-13)
30
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
31
Dying Young 1991,  R)
32
Steel Magnolias 1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments