My Favorite Movies
Anything Audrey Hepburn! I absolutely love her! May she rest in peace.
Also really liked James Dean, even though he was only in 3 movies. They were 3 GREAT movies!
Love myself a musical! Have you seen David Hasselhoff in Jekyl and Hyde? OMG, he was amazing!
| LynetteRed's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
South Pacific 1958, Unrated) |
|
| 2 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 3 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 4 |
Sabrina 1954, Unrated) |
|
| 5 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 6 |
East of Eden 1955, PG) |
|
| 7 |
Giant 1956, G) |
|
| 8 |
Jekyll & Hyde - The Musical 2001, Unrated) |
|
| 9 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 10 |
All the President's Men 1976, PG) |
|
| 11 |
Always 1989, PG) |
|
| 12 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 13 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 14 |
Serpico 1973, R) |
|
| 15 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 16 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 17 |
Doctor Zhivago 1965, PG-13) |
|
| 18 |
Doctor Dolittle 1967, G) |
|
| 19 |
Fiddler on the Roof 1971, G) |
|
| 20 |
Grease 1978, PG) |




















