My Favorite Movies


  lydskins03's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
2
Forrest Gump 1994,  PG-13)
3
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
4
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
5
Casablanca 1942,  PG)
6
Casino 1995,  R)
7
Saving Private Ryan 1998,  R)
8
The Lion King 1994,  G)
9
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
10
Full Metal Jacket 1987,  R)
11
Stand by Me 1986,  R)
12
The Sound of Music 1965,  G)
13
The Little Mermaid 1989,  G)
14
Sleepy Hollow 1999,  R)
15
Troy 2004,  R)
16
The Polar Express 2004,  G)
17
The Godfather 1972,  R)
18
Batman 1989,  PG-13)
19
Scarface 1983,  R)
20
Schindler's List 1993,  R)
21
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments