My Favorite Movies


  lydiabrett's Rating My Rating
1
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I really enjoyed this movie and cant stop watching it! eSPECIALLY zAC eFRON!
2
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I love this sooo much even though it has a few rude scenes!
3
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Sooo funny and really a classic!
4
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Not as good as the second but equally good!
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Amazing and emotional! OMG a second one is cumin out! nothing will beat this one though!
6
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
A bit boring at times but very romantic!
7
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
This is brilliant and full of suspense!
8
Black Beauty 1994,  G)
Black Beauty
So sad and wants to make you cry a true classic!
9
Hoodwinked 2006,  PG)
10
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
This is such an emotional story and makes me cry!
11
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
Love every bit of it and love jeremy sumpter!
12
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
aww it is such a sweet and a cool film!
13
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Very good but then again very american!
14
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
really funny!
15
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
16
Shrek 2001,  PG)
Shrek
FUNNY!
17
Hairspray 1988,  PG)
18
Grease 1978,  PG)
Grease
Very romantic and funny! wat thy used to wear!!!! haha

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments