My Favorite Movies


  lvpnut13's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Loved Julia Stiles and Heath Ledger in this movie. I watch this one all the time and never get sick of it.
2
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
Jennifer Garner did a fabulous job. I didn't know who Mark Ruffalo was until this movie, and love his work now. I can watch this movie everyday and never get sick of it.
3
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
4
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
5
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
One of my favorite Adam Sandler films. I don't know if I could do what he did in this movie for anyone!
6
The '60s 1999,  PG-13)
7
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
My all time favoite movie!!
8
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
I'm a HUGE Adam Sandler fan, but this movie is by far my favorite. The twins did a great job and I was very happy Adam was able to pull of a different kind of role.
9
Billy Madison 1995,  PG-13)
10
Blue Crush 2002,  PG-13)
Blue Crush
I can watch this movie everyday!! I never get sick of this one.
11
Boys and Girls 2000,  PG-13)
Boys and Girls
Romantic movie that catches the heart. Was a huge fan of Freddie Prinze Jr. at the time when this movie came out. Seems like he dropped off the planet after he got married. Wish he was around more.
12
Center Stage 2000,  PG-13)
13
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
14
Encino Man 1992,  PG)
15
Erin Brockovich 2000,  R)
16
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Great Movie!! Vin Diesel is soo sexy. My favorite part in this movie is when Vin picks up Michelle Rodriguez by her butt. Its kinda HOT
17
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
Steve Martin is great! Not a fan of Diane Keaton, but she did a good job in this movie. I can watch this movie over and over and never get sick of it.
18
Good Will Hunting 1997,  R)
19
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
This movie is a classic, and everyone should see it.
20
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
21
Head Over Heels 2001,  PG-13)
22
Honey 2003,  PG-13)
Honey
Not only did Jessica Alba do a great job in this movie, everyone else did too. Love it!!
23
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Kate Hudson... she is too funny in this movie. She showed women what not to do in a relationship. Love it!!
24
Jerry Maguire 1996,  R)
25
Joy Ride 2001,  R)
26
Man on Fire 2004,  R)
27
Mean Girls 2004,  PG-13)
28
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
One of my favorite pixar movies
29
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
30
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
31
The Next Best Thing 2000,  PG-13)
32
Nine Months 1995,  PG-13)
33
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
Julia Roberts and Hugh Grant are amazing. Love it!
34
Now and Then 1995,  PG-13)
35
Phenomenon 1996,  PG)
36
Raising Helen 2004,  PG-13)
Raising Helen
Great Movie! Kate Hudson is sexy. Love Hayden P in this one too. Sorry, didnt want to spell her name wrong.
37
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
38
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
39
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of those movies that I like so much that, even though I own it on DVD, I'll stop and watch it every time I see it on tv.
40
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments