My Favorite Movies
| luzmariacnic's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Le Samouraï (The Godson) 1967, PG) |
|
| 2 |
Le Cercle Rouge 1970, R) |
|
| 3 |
L'Eclisse 1962, Unrated) |
|
| 4 |
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960, Unrated) |
|
| 5 |
L'Insoumis (The Unvanquished) 1964, Unrated) |
|
| 6 |
Plein soleil (Purple Noon) (Blazing Sun) (Full Sun) (Lust for Evil) 1960, PG-13) |
|
| 7 |
Red Sun 1971, PG) |
|
| 8 |
Is Paris Burning? (Paris brûle-t-il?) 1966, Unrated) |
|
| 9 |
The Concorde... Airport '79 1979, PG) |
|
| 10 |
The Swimming Pool (La Piscine) 1969, PG) |
|
| 11 |
Flic Story 1975, Unrated) |
|
| 12 |
La Prima notte di quiete (Indian Summer) (The Professor) 1972, Unrated) |
|
| 13 |
Nouvelle vague (New Wave) 1990, Unrated) |
|
| 14 |
Joy House (Les Félins) 1964, Unrated) |
|
| 15 |
Les Aventuriers (The Last Adventure) 1967, Unrated) |
|
| 16 |
Monsieur Klein 1976, Unrated) |
|
| 17 |
Swann in Love 1984, R) |
|
| 18 |
Une chance sur deux (Half a Chance) 1998, Unrated) |
|
| 19 |
Spirits of the Dead 1968, R) |
|
| 20 |
Le Passage (The Passage) 1986, PG) |
|
| 21 |
Death Instinct (L' Instinct de Mort) 2008, Unrated) |



















