My Favorite Movies


  luxlucisf's Rating My Rating
1
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
loved this..was disturbing and unforgettable
2
Hidalgo 2004,  PG-13)
Hidalgo
The fluidity and speed of the cheetah attack in this movie is beautiful
3
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
The cars! need i say anything more?
4
The Wonderful World of the Brothers Grimm 1962,  G)
The Wonderful World of the Brothers Grimm
I loved the dark setting and the visual effects. Cant say much for the storyline.
5
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
it got that many stars for the feel good factor. Reminded me that i had to take another good look at life.
6
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
Tension and the sizzling chemistry.
7
Honey 2003,  PG-13)
Honey
Dance moves, feel good factor n how can u not watch jessica alba
8
Click 2006,  PG-13)
Click
Adam Sandler!! funnist guy and this was totally well acted out..he made it believable and sad n funny at the same time.
9
Spanglish 2004,  PG-13)
Spanglish
I totally loved Adam in this. i think i fell in love with his character..it was so sweet and lost..sigh
10
Fallen 1998,  R)
Fallen
Scary and sad bec in the end his sacrifice did not change anything.
11
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
This movie reminded me why i like Denzel and why he is one of the best actors around. Besides that the storyline was real good.
12
Sivaji (Sivaji: The Boss) 2007,  Unrated)
Sivaji (Sivaji: The Boss)
The storyline aint that great but the sets were amazing and the heroine is one gorgeous woman.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments