Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  luvutee's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I like this movie very much..
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Peter Jackson is really great..
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I like this very much.. Peter Jackson is really a prefect director.. I like his movie..
4
Eragon 2006,  PG)
Eragon
I liket his movie.. but the story is too short.. waiting its next episode..
5
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
I like it very much.. Ofelia.. a cute gal with her cruel step father.. but finally she can go back to her real father n mother..
6
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Mr. Peter Jackson again.. haha! i like his movie..
7
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Im waiting this movie every year.. haha!
10
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
A nice movie.. but story too short..
11
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
haha i like this little cute piggy..
12
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2)
Death note 2 is better than 1..
13
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Johnny Depp.. i like his movie also.. this movie suit kids.. can teach them much thing.. n i like the chocolate factory..
14
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
This movie is really good.. I like it very much..
15
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
not bad..
16
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
OMG.. i jus bek frm cinema.. this movie is reli reli reli so good.. u all guys must go n c it.. no c u will regret.. its reli cool..
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I like Pirates haha!!
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I think this will be a prefect movie.. I really like this movie.. Captain Jack Sparrow is funny.. William Turner is prefect.. Elizabeth Swann is preety.. and the new member Captain Sao Feng, the only asian in this movie.. This movie is reli so good.. even that i think that is not prefect like pirates 2, but it still very good n nice..
19
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Nice movie but a little bit disgusting..
20
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Nice movie but the story too rush..
21
Monster House 2006,  PG)
22
Cinderella 1950,  G)
23
TMNT 2007,  PG)
24
Pathfinder 2007,  R)
Pathfinder
Hope to watch this movie soon..
25
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
I likes this movie very much..
26
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
I want see this also.. have my favourite actor OB..
27
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
this movie have OB also..
28
Final Fantasy X-2 2003,  Unrated)
Final Fantasy X-2
I like this movie..
29
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
Final Fantasy - The Spirits Within
This movie is really prefect.. I like it very much..
30
Haven 2004,  R)
Haven
I reli wan to watch this movie.. but i cant find the dvds here.. did somebody can help me.. i think this movie is not bad..
31
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
I just watch half episode yesterday.. i think that is quite interest movie..
32
Kung Fu Dunk 2008,  Unrated)
Kung Fu Dunk
wah this movie so nice.. The song more interesting.. like it like it..
33
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
10,000 B.C.
This movie quite nice.. But y they wan focus this tiger? This tiger only come out 2 times =.=... not it din do anything?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments