My Favorite Movies


  1. luuuan
  2. Luan

Give list a short description

  luuuan's Rating My Rating
1
Welcome to Dongmakgol 2005,  Unrated)
2
Requiem for a Dream 2000,  R)
3
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
4
Donnie Darko 2001,  R)
5
Oldboy 2004,  R)
6
Reprise 2006,  R)
7
Gummo 1997,  R)
8
The Science of Sleep 2006,  R)
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
10
Juno 2007,  PG-13)
11
Buffalo 66 1998,  R)
12
Lost In Translation 2003,  R)
13
Cashback 2006,  R)
14
The Elephant Man 1980,  PG)
15
Trainspotting 1996,  R)
16
Closer 2004,  R)
17
Vanilla Sky 2001,  R)
18
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
19
The Shining 1980,  R)
20
A Clockwork Orange 1971,  R)
21
Turks Fruit (Turkish Delight) (The Sensualist) (Wild Intent) 1973,  R)
22
Elephant 2003,  R)
23
Walk the Line 2005,  PG-13)
24
L'Enfant (The Child) 2006,  R)
25
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
26
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) 2001,  R)
27
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
28
Boys Don't Cry 1999,  R)
29
Control 2007,  R)
30
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007,  Unrated)
31
The Hours 2002,  PG-13)
32
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
33
Mah nakorn (Citizen Dog) 2004,  Unrated)
34
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
35
Kids 1995,  NC-17)
36
Thumbsucker 2005,  R)
37
This Is England 2006,  Unrated)
38
Paranoid Park 2007,  R)
39
Irreversible 2002,  Unrated)
40
Ken Park 2002,  Unrated)
41
The Blood of a Poet 1930,  Unrated)
42
American Hardcore 2006,  PG)
43
24 Hour Party People 2002,  R)
44
21 Grams 2003,  R)
45
Amores Perros 2000,  R)
46
Scoop 2006,  PG-13)
47
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
48
Abril Despedaçado (Behind the Sun) 2001,  PG-13)
49
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
50
Babel 2006,  R)
51
Dancer in the Dark 2000,  R)
52
The Island 2005,  PG-13)
53
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
54
50 First Dates 2004,  PG-13)
55
Fluke 1995,  PG)
56
The Fountain 2006,  PG-13)
57
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
58
Volver 2006,  R)
59
The Butterfly Effect 2004,  R)
60
The Man from Earth 2007,  Unrated)
61
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
62
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
63
300 2007,  R)
64
The Black Dahlia 2006,  R)
65
Mystic River 2003,  R)
66
American History X 1998,  R)
67
Akira 1988,  R)
68
The Brown Bunny 2003,  Unrated)
69
Stealing Beauty 1996,  R)
70
XXY 2007,  Unrated)
71
V for Vendetta 2006,  R)
72
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
73
Transformers 2007,  PG-13)
74
The Dreamers 2003,  NC-17)
75
Reign Over Me 2007,  R)
76
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
77
Good Bye, Lenin 2002,  R)
78
Monster 2003,  R)
79
Match Point 2005,  R)
80
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
81
The Italian (Italianetz) 2005,  PG-13)
82
Sin City 2005,  R)
83
The Basketball Diaries 1995,  R)
84
Rabbits 2002,  Unrated)
85
L'Étoile de mer 1928,  Unrated)
86
Last Days 2005,  R)
87
American Pie 1999,  R)
88
American Beauty 1999,  R)
89
Fracture 2007,  R)
90
Garden State 2004,  R)
91
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
92
Primer 2003,  PG-13)
93
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
94
The Green Mile 1999,  R)
95
The Terminal 2004,  PG-13)
96
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
97
[Rec] 2007,  R)
98
Justice League: The New Frontier 2007,  PG-13)
99
Shutter (They Are Around Us) 2005,  R)
100
Easy Rider 1969,  R)
101
Battle in Heaven (Batalla en el cielo) 2005,  Unrated)
102
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
103
The Matrix 1999,  R)
104
Julien Donkey-Boy 1999,  R)
105
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus 2006,  R)
106
The Ring 2002,  PG-13)
107
Cast Away 2000,  PG-13)
108
King Arthur 2004,  PG-13)
109
Constantine 2005,  R)
110
Alexander 2004,  R)
111
The Blair Witch Project 1999,  R)
112
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
113
Braveheart 1995,  R)
114
Time ,  Unrated)
115
Bon Cop, Bad Cop 2006,  R)
116
Soom (Breath) 2007,  Unrated)
117
Shi gan (Time) 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments