My Favorite Movies


  luthien7's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
2
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
About a Boy 2002,  PG-13)
10
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
11
Pride and Prejudice 2005,  PG)
12
Pride and Prejudice ,  Unrated)
13
Gladiator 2000,  R)
14
Minority Report 2002,  PG-13)
15
The Piano 1993,  R)
16
Back to the Future 1985,  PG)
17
Back to the Future Part III 1990,  PG)
18
Back to the Future Part II 1989,  PG)
19
The Little Mermaid 1989,  G)
20
Big Fish 2004,  PG-13)
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
24
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
27
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
28
The Sword in the Stone 1963,  G)
29
Sleeping Beauty 1959,  G)
30
Ice Princess 2005,  G)
31
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
32
The Illusionist 2006,  PG-13)
33
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
34
Little Miss Sunshine 2006,  R)
35
Shakespeare in Love 1998,  R)
36
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
37
Home Alone 1990,  PG)
38
Erin Brockovich 2000,  R)
39
Good Will Hunting 1997,  R)
40
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
41
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
42
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
43
Patch Adams 1998,  PG-13)
44
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments