My Favorite Movies


  lustyleeann's Rating My Rating
1
Anna and the King 1999,  PG-13)
Anna and the King
Awesome movie! This has to be one of my all time favorites! I'd recommend this to anyone.
2
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Could watch this movie over and over again. One of my favorites!
3
True Women 1997,  PG-13)
True Women
I loved this movie. I watch it every time it comes on.
4
Shag 1988,  PG)
Shag
I remember watching this awesome movie 100 times a week!! lol
5
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
I seen the original as well, this is a bit different character wise, but still great. The suspense when they were in the vent about did me in, thinkin of hot Josh Lucas not making it to the end was almost too much! He can rescue me any day! I didnt like how Kurt Russell died reminded me too much of Armageddon & Bruce Willis :-( Is a great movie to see.
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I enjoyed all 3 of these LOTR movies.
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
12
Lord of the Flies 1990,  R)
13
Underworld 2003,  R)
14
Underworld: Evolution 2006,  R)
15
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Was good, but I enjoyed the book better.
16
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
I LOVE this movie! Great story about friendship. This is when I fell in love with River Phoenix, from then on out I had to see everything he was in! Never tire of seeing this.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments