My Favorite Movies
This is not in order of favourite, please don't make me do that...
| lushagoonie's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 2 |
The Girl Next Door 2004, R) |
|
| 3 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 4 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 5 |
Lady in the Water 2006, PG-13) |
|
| 6 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13)
A film that gets better every time i watch it. Iseem to get someting out of it each time, whether its the lush soundtrack or just the pure beauty of it, i cant deny its one of my personal favourites. Sometimes a good film is one that makes you feel a certain way when you watch it, something i cant explain, its just one of those films. |
|
| 7 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 8 |
Burn After Reading 2008, R) |
|
| 9 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 10 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 11 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 12 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 13 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 14 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 15 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 16 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 17 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 18 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 19 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 21 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 23 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 24 |
The Descent 2005, R) |
|
| 25 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 26 |
Honey, I Shrunk the Kids 1989, PG) |
|
| 27 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 28 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 29 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 30 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 31 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 32 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 33 |
Panic Room 2002, R) |
|
| 34 |
Seven (Se7en) 1995, R) |


































