My Favorite Movies


  lunarbeauty's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of my very favorite movies, if not the favorite. I had read the short novel when I was younger and when the movie came out was blown away with the style and movement of the film. It followed exactly what I had seen in my minds eye while reading. The acting was wonderful, I adore Tim Robbins and Morgan Freeman.
2
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Hunter S. Thompson was certainly a character. The book was awesome and the movie just as good. Stuck pretty damn close to what was written. And wow want to talk about a trip through some psycho shit...this is your movie. Interesting flick to actually sit down and watch while tripping too...lol
3
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Bad ass movie, I think I could watch it over and over in a row almost. Tarantino at his best, before he started trying to hard, and thought to much of himself.
4
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Another Tarantino master peice. Sort of makes you wonder why he didn't quit while ahead! It was slowly downhill after this movie. But damn what a movie! The acting was phenomenal and the cast couldn't have been better. I love the intersecting plots and the fact you are basically watching several movies, rolled and crossed at various points, in one. Loved the film noir way certain scenes moved along. I own it and will always have a copy of Pulp Fiction in my movie collection. A damn classic that will certainly be studied over and over forever in film classes.
5
True Romance 1993,  R)
6
Gone With the Wind 1939,  G)
7
Scarface 1983,  R)
8
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
9
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
10
For Love of the Game 1999,  PG-13)
11
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
12
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
13
Hero 2002,  PG-13)
14
Interview with the Vampire 1994,  R)
15
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
17
The Princess Bride 1987,  PG)
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
21
Dogma 1999,  R)
22
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
23
The Butterfly Effect 2004,  R)
24
Constantine 2005,  R)
25
Armageddon 1998,  PG-13)
26
The Shining 1980,  R)
27
The Matrix 1999,  R)
28
The Silence of the Lambs 1991,  R)
29
The Godfather 1972,  R)
30
The Godfather, Part II 1974,  R)
31
The Godfather, Part III 1990,  R)
32
Kung Fu Hustle 2004,  R)
33
GoodFellas 1990,  R)
34
The Mummy 1999,  PG-13)
35
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
36
Hamlet 1990,  PG)
37
The Goonies 1985,  PG)
38
The Breakfast Club 1985,  R)
39
Tombstone 1993,  R)
40
Untamed Heart 1993,  PG-13)
41
Vanity Fair 2004,  PG-13)
42
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
43
Legends of the Fall 1994,  R)
44
The Craft 1996,  R)
45
George of the Jungle 1997,  PG)
46
My Fair Lady 1964,  G)
47
Fear 1996,  R)
48
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
49
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
50
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
51
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
52
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
53
The Joy Luck Club 1993,  R)
54
Clerks 1994,  R)
55
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
56
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
57
Trainspotting 1996,  R)
58
The Lost Boys 1987,  R)
59
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
60
The Illusionist 2006,  PG-13)
61
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
62
City of Angels 1998,  PG-13)
63
The Usual Suspects 1995,  R)
64
Dead Poets Society 1989,  PG)
65
Suspect Zero 2004,  R)
66
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
67
The Mexican 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments