My Favorite Movies


  lunapamela's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Love Marlon Brando and Al Pacino...
2
Citizen Kane 1941,  PG)
3
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Both the first version and the Director's cut are amazing flicks
4
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
Absolutely love this movie
5
The Virgin Suicides 1999,  R)
6
2046 2004,  R)
7
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
Jeunet is a genious
8
El Topo 1971,  Unrated)
9
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
10
The Fearless Vampire Killers 1967,  Unrated)
The Fearless Vampire Killers
Really good laughs with the vampires.
11
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Amazing...
12
Delicatessen 1991,  R)
13
Dark City 1998,  R)
Dark City
I liked it... Kiefer is great.
14
Secretary 2002,  R)
Secretary
weird but beautiful love story.
15
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
One of my favourites, just like my own imagination.
16
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
"I have crossed oceans of time to find you..." that's the best love line ever said by a vampire.
17
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
great cast, Scarlett and Penelope are amazing, fell in love with them...
18
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
19
Brazil 1985,  R)
Brazil
Absolute greatness...
20
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
I loved it, specially when it starts to rain "you know what" and the song... one is the loneliest number.
21
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
Amazing
22
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
23
Dreams 1990,  PG)
Dreams
A visual poem
24
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
25
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
Last Tango in Paris
beautiful and strange love story... it's just Bertolucci.
26
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari)
Incredible settings, "Ich muss Caligari werden...!!!"
27
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
Fun outcast film...
28
Estômago, (Estomago: A Gastronomic Story) 2007,  Unrated)
Estômago, (Estomago: A Gastronomic Story)
Excelente historia sobre lo que el deseo y la comida pueden hacer juntos... los condimentos se vuelven personajes que llenan toda la película con sabores y olores llegando a veces a ser más fuertes que los mismos protagonistas...
29
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
The end must've been terrifyng for that time but now is kinda funny, anyway it's a great movie.
30
Full Metal Jacket 1987,  R)
31
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Marlon is great
32
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
Mia Farrow is mazing in this film... Polanski is a genious...
33
The Fall 2006,  R)
The Fall
Hermosa historia con personajes increíbles, visualmente magnífica...
34
Electric Shadows (Meng ying tong nian) 2004,  G)
Electric Shadows (Meng ying tong nian)
Every film buff will love this film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments