My Favorite Movies


  lunaestas's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
You just can't get any better than this.
2
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
A Christmas staple in my house and simply one of the best movies ever made.
3
Withnail and I 1987,  R)
Withnail and I
If you've ever been out of work or out of your mind, you'll adore this film. Otherwise, its subtler qualities may be lost on you. A classic.
4
Bedazzled 1968,  PG-13)
Bedazzled
That this film was remade proves that there are insane people in this world. You simply can't get any better than the brilliant Peter Cook and Dudley Moore. Definitely their finest film work together.
5
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
'Tis a silly film.
6
Help! 1965,  G)
Help!
This should be a part of everyone's movie collection. It's such fun nonsense - how can you not love it?
7
Arthur 1977,  PG)
Arthur
Such a sweet movie, with the incomparable Dudley Moore and some of the most quotable lines ever.
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
I'm always a weeping wreck by the end. A touching film with an excellent soundtrack!
9
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
You kinda have to suspend your disbelief where the memory thing is concerned, and it may be too treacly for some, but this film has so much heart.
10
Clue 1985,  PG)
Clue
Such a fantastic cast! A funny little film and one you'll find yourself quoting!
11
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
A clever, witty film that's right up there with The Holy Grail.
12
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
A nice adaptation and great family movie. Still my favorite of the HP movies - nothing will ever top the excitement of the release of this in theaters back in the day!
13
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Craptastic fun.
14
Scarlett ,  PG-13)
Scarlett
You shouldn't go into watching this expecting to see GWTW all over again - we all know that nothing can ever compare to it. And whether or not you think a sequel should have ever been written, by another author no less, it's wonderful to see the characters back at their old tricks. A pretty film with a great cast.
15
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
So very quotable and hugely enjoyable.
16
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
A cool movie that has lots of surprises when you first see it, and it's fun to pick out clues that you may have missed when you watch it again.
17
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
Steve Martin plays stupid so well. Lots of laughs to be had in this film!
18
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Lots of fun and draws you in right from the beginning.
19
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
It's got great tunes, great Henson creatures, and David Bowie. What more could you want?
20
Blow 2001,  R)
Blow
A surprisingly moving movie - I end up a little sniffly by the end.
21
Doctor Who 1996,  Unrated)
Doctor Who
It's a lovely taste of what could have been - McGann would have been an excellent Doctor on TV if that had panned out. Not at all comparable to the classic series, and there are a few big missteps (half-human?!), but cool to see all the same.
22
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
A lovely adaptation!
23
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Just *try* to get in the ocean after watching this - just not possible!
24
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Entertaining and lots of fun!
25
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
I'm not usually into action movies, but this is gripping and engaging right from the start.
26
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
Man, this was HUGE way back when. Still love that theme song!
27
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
A nice adaptation of my favorite book from the series.
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Clever and satirical, a rare film in this day and age.
29
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
I think everyone can find something in this film to identify with. Very funny!
30
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
A sweet film with a good cast.
31
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Very dry humor that might not make everyone laugh, but it sure does crack me up!
32
Office Space 1999,  R)
Office Space
A cult classic that should really be more mainstream than it is!
33
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
The Beatles' first film outing - a classic!
34
Blackadder Back & Forth 1999,  Unrated)
Blackadder Back & Forth
Not a patch on the original series, but funny anyway.
35
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
The original, and the best.
36
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
It's not so bad it's good. It's actually a good action film with a nonsense plot.
37
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
SO many quotable lines! Great movie.
38
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Really good, with a twisty-turny plot and great acting all around.
39
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Cheesy and obviously trying to be an epic - and yet, I love it!
40
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
A cute movie with a fantastic cast.
41
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
The Beverly Hillbillies
Kinda stupid but it's a sweet film, with a really good cast.
42
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
The acting is brilliant in this heart wrenching film.
43
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
Full of quotable lines, this is a modern Christmas classic.
44
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
Lots of quotable lines and a great cast.
45
The Hound of the Baskervilles 1978,  Unrated)
The Hound of the Baskervilles
I hate to give less than 5 stars to a Peter Cook film, but while this is a lot of fun, it's not great...
46
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
Great movie! Proves there's someone out there for everyone.
47
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
An awesome summer blockbuster! :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments

Server: web111.flixster.com