My Favorite Movies
| lunadevalois's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 2 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 3 |
The Shining 1980, R) |
|
| 4 |
The Crow 1994, R) |
|
| 5 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 6 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 7 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 8 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 9 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 10 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 11 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 13 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 14 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 15 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 16 |
Sin City 2005, R) |
|
| 17 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 18 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 19 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 20 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 21 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 22 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 23 |
Desperado 1995, R) |
|
| 24 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 25 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 26 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 27 |
El Mariachi 2001, R) |
|
| 28 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 29 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 30 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 31 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 32 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 33 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 34 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated) |
|
| 35 |
Underworld: The Rise of the Lycans 2009, R)
I didnt like Underworld really.. Not until this movie. It was going too fast and not really good at dialogues or directing or acting. But THIS movie. Thats something else. It has pain, anarchy, love, power and blood in it. Even if you didnt watch the first and second movie, you should definetily watch that one. |
|
| 36 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 37 |
Wicked 1998, R) |
|
| 38 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 39 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 40 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 41 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 42 |
Closer 2004, R) |
|
| 43 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 44 |
Grease 1978, PG) |
|
| 45 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 46 |
Persepolis 2007, PG-13) |
|
| 47 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |















































