My Favorite Movies
| luminousone's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 2 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 3 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 4 |
Last Night 1998, R) |
|
| 5 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 6 |
Faust 1994, Unrated)
This could be the most beautiful visually disturbing film out there today.________ |
|
| 7 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 8 |
Frailty 2002, R) |
|
| 9 |
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) 2001, R) |
|
| 10 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 11 |
Vincent 1982, G) |
|
| 12 |
Election 1999, R) |
|
| 13 |
Ravenous 1999, R) |












