My Favorite Movies


  luminous383's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
2
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
the story was good and he claims this was in last movie..not a bad way to go out...
3
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
most realistic killing/battle scenes ive seen in a long while. leo and jhimon were Awesome!!!!
4
The Descent 2005,  R)
The Descent
Skin-Crawlingly Intense. one of the Best Horror Movies of 2006.
5
The Departed 2006,  R)
The Departed
Lots of Twists and Turns. Worth Seeing!!!
6
The Hills Have Eyes 2006,  R)
7
Gandhi 1982,  PG)
Gandhi
Ben Kingsley..or sir kingsley
as they call him did an awesome job of potraying Ghandi.
8
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
good wone to buy and keep..hilarious
9
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
had me laughing all the way through.
10
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
a classic
funny even today
11
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
GOOD chick flick..
12
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
13
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
i always cry in this one..its a good movie about TRUE FRIENDSHIP. and the sacrifices one may have to make for the sake of it.
14
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
im a sucker for british comedies
15
Water 2005,  PG-13)
Water
Its Quite Moving.
16
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
it may make you remember your school days.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments