My Favorite Movies


  lujunyan819's Rating My Rating
1
Lolita 1997,  R)
2
Persepolis 2007,  PG-13)
3
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
4
Paris Je T'aime 2006,  R)
5
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
6
Love Letter 1995,  PG)
7
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
8
The Tale of Sweeney Todd 1998,  Unrated)
9
Sweeney Todd 2005,  Unrated)
10
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
11
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
12
La Cabina (The Phone Box) (The Telephone Box) 1972,  Unrated)
13
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
14
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
15
Pulp Fiction 1994,  R)
16
Sleepy Hollow 1999,  R)
17
Thelma & Louise 1991,  R)
18
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
19
Trainspotting 1996,  R)
20
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956,  Unrated)
21
From Hell 2001,  R)
22
Pride and Prejudice 2005,  PG)
23
Atonement 2007,  R)
24
The Kite Runner 2007,  PG-13)
25
Pandora's Box 1929,  Unrated)
26
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
27
Hilary and Jackie 1998,  R)
28
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
29
A Clockwork Orange 1971,  R)
30
W. R.: Mysteries of the Organism (W.R. - Misterije organizma) 1971,  NC-17)
31
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
32
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
33
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
34
Xiao Wu (The Pickpocket) 1998,  Unrated)
35
Ken Park 2002,  Unrated)
36
sex, lies, and videotape 1989,  R)
37
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments