My Favorite Movies


  luismarkovic1's Rating My Rating
1
Seven (Se7en) 1995,  R)
2
Donnie Darko 2001,  R)
3
Fight Club 1999,  R)
4
Romper Stomper 1993,  NC-17)
5
Love Actually 2003,  R)
6
The Breakfast Club 1985,  R)
7
Chocolat 2000,  PG-13)
8
Lost In Translation 2003,  R)
9
The Lost Boys 1987,  R)
10
Stand by Me 1986,  R)
11
The Goonies 1985,  PG)
12
Groundhog Day 1993,  PG)
13
Pulp Fiction 1994,  R)
14
Emma 1996,  PG)
15
Cruel Intentions 1999,  R)
16
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
17
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
Read the book three times and thought the movie was pretty close. Gets extra points because I'm in love with everything Japanese ^_^
18
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments