Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Lugers101's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
2
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
3
The Princess Bride 1987,  PG)
4
Jurassic Park 1993,  PG-13)
5
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Beautifully animated, wonderfully acted, touching and exciting movie from Disney. Also their first animated film not based on a folk tale!
6
Spirited Away 2001,  PG)
7
Spaceballs 1987,  PG)
8
Beetlejuice 1988,  PG)
9
The Sound of Music 1965,  G)
10
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
11
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
12
The Dark Crystal 1982,  PG)
13
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
15
Akira 1988,  R)
16
Jaws 1975,  PG)
17
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
19
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Disney at its best. Wonderful film, great music, and funny as heck!
20
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Hands down the best Batman film. I loved every minute. There's enough inside stuff for the comic fans, but not so much to make it hokey like the older films. It's long, but it wraps everything up sooooo well it's nearly unbelievable! a MUST SEE!
21
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments