My Favorite Movies
| ludwigvan's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Closer 2004, R) |
|
| 2 |
Dancer in the Dark 2000, R) |
|
| 3 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 5 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 6 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 7 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 8 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 9 |
The Dreamers 2003, NC-17) |
|
| 10 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 11 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 12 |
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) 2004, NC-17) |
|
| 13 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 14 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 15 |
Hable con Ella (Talk to Her) 2002, R) |
|
| 16 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 17 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 18 |
Good Bye, Lenin 2002, R) |
|
| 19 |
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990, NC-17) |
|
| 20 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 21 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 22 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 23 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |























