My Favorite Movies
Give list a short description
| Lucy9514's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 2 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 3 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 4 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 5 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 6 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 8 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 9 |
Good Bye, Lenin 2002, R) |
|
| 10 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 11 |
Far From Heaven 2002, PG-13) |
|
| 12 |
Rabbit-Proof Fence 2002, PG) |
|
| 13 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 16 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 17 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 18 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 19 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 22 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 23 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 24 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 25 |
I Capture the Castle 2003, R) |
|
| 26 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 27 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 28 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 29 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 30 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 31 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 32 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13)
This film is, as with all of Miyazaki's films that I've so far had the pleasure of watching, an absolute work of art. |
|
| 33 |
Kiki's Delivery Service 1989, G) |
|
| 34 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 35 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 36 |
Fantasia 1940, G) |
|
| 37 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 38 |
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005, G) |
|
| 39 |
Chicken Run 2000, G) |
|
| 40 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 41 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 42 |
The White Balloon (Badkonake sefid) 1995, Unrated) |
|
| 43 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 44 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 45 |
The Gold Rush 1925, Unrated) |
|
| 46 |
The Kid 1921, Unrated) |
|
| 47 |
Pride and Prejudice , Unrated) |
|
| 48 |
Pride and Prejudice 2005, PG)
Kiera Knightley is very good as the heroine, however Matthew MacFadyen just wasn't right for Darcy's character. This film is exteremely corny in places, but Donald Sutherland's unique portrayal of Mr Bennett more than compensates. |
|
| 49 |
Sense and Sensibility 1995, PG)
This is a brilliant adaptation of Austen's novel and I recommend it to everyone! |
|
| 50 |
Emma 1996, PG) |
|
| 51 |
North & South 2005, Unrated) |
|
| 52 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 53 |
Jane Eyre 1944, R) |
|
| 54 |
Great Expectations 1946, Unrated) |
|
| 55 |
The Age of Innocence 1993, PG) |
|
| 56 |
The House of Mirth 2000, PG) |
|
| 57 |
Howards End 1992, PG) |
|
| 58 |
Little Women 1994, PG) |
|
| 59 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated)
Was good, but slightly overrated, I feel. Gregory Peck was amazing; he really stole the show. |
|
| 60 |
The Importance of Being Earnest 2002, PG) |
|
| 61 |
An Ideal Husband 1999, PG-13) |
|
| 62 |
The Winslow Boy 1999, G) |
|
| 63 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 64 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 65 |
Brief Encounter 1945, Unrated) |
|
| 66 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 67 |
The Big Sleep 1946, PG) |
|
| 68 |
Gaslight 1944, Unrated) |
|
| 69 |
Spellbound 1945, Unrated) |
|
| 70 |
The 39 Steps 1935, PG) |
|
| 71 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 72 |
Pygmalion 1938, Unrated) |
|
| 73 |
Intermezzo 1939, Unrated) |
|
| 74 |
To Be Or Not to Be (1942) , PG) |
|
| 75 |
The Seven Year Itch 1955, Unrated) |
|
| 76 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 77 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 78 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 79 |
Adam's Rib 1949, Unrated) |
|
| 80 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 81 |
All About Eve 1950, PG)
This is one of my favourite films ever. |
|
| 82 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 83 |
Death of a Salesman 1985, PG) |
|
| 84 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 85 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 86 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 87 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 88 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 89 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 90 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 91 |
Pink Floyd - The Wall 1982, R) |
|
| 92 |
Sullivan's Travels 1941, Unrated) |
|
| 93 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 94 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 95 |
Brighton Rock 1947, Unrated) |
|
| 96 |
Sin City 2005, R) |
|
| 97 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 98 |
The Shining 1980, R) |
|
| 99 |
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950, Unrated) |
|
| 100 |
What Ever Happened to Baby Jane? 1960, Unrated) |
|
| 101 |
Monty Python's The Meaning of Life 1983, R) |
|
| 102 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 103 |
His Girl Friday 1940, Unrated) |
|
| 104 |
Horse Feathers 1932, Unrated) |
|
| 105 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 106 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 107 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 108 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 109 |
Paris When It Sizzles 1964, Unrated) |
|
| 110 |
Suspicion 1941, Unrated) |
|
| 111 |
The Red Shoes 1948, R) |
|
| 112 |
Kind Hearts and Coronets 1949, Unrated) |
|
| 113 |
The Man in the White Suit 1951, Unrated) |
|
| 114 |
Funny Face 1957, Unrated) |
|
| 115 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 116 |
The Ladykillers 1955, Unrated) |
|
| 117 |
Fiddler on the Roof 1971, G) |
|
| 118 |
Charade 1963, G) |
|
| 119 |
Way Out West 1937, G) |
|
| 120 |
City Lights 1931, G) |
|
| 121 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 122 |
Harvey 1950, Unrated) |
|
| 123 |
Top Hat 1935, Unrated) |
|
| 124 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 125 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 126 |
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962, Unrated) |
|
| 127 |
The Italian Job 1969, PG) |
|
| 128 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 129 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 130 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 131 |
Twelfth Night: Or What You Will 1996, PG) |
|
| 132 |
The Chorus (Les Choristes) 2004, PG-13) |
|
| 133 |
Sabrina 1995, PG) |
|
| 134 |
Dead Men Don't Wear Plaid 1982, PG) |
|
| 135 |
The Remains of the Day 1993, PG) |
|
| 136 |
Orlando 1993, PG-13) |
|
| 137 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 138 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 139 |
Gosford Park 2001, R) |
|
| 140 |
Iris 2001, R) |
|
| 141 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 142 |
Guess Who's Coming to Dinner 1967, Unrated) |
|
| 143 |
Little Women 1949, Unrated) |
|
| 144 |
Brick 2006, R) |
|
| 145 |
Cache (Hidden) 2005, R) |
|
| 146 |
Sunrise: A Song of Two Humans 1927, Unrated) |
|
| 147 |
Wuthering Heights 1939, G) |
|
| 148 |
A Canterbury Tale 1944, NC-17) |
|
| 149 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 150 |
Campanadas a medianoche (Chimes at Midnight) (Falstaff) 1966, Unrated) |
|
| 151 |
Gaslight 1940, Unrated) |
|
| 152 |
The Mayor of Casterbridge 2003, Unrated) |
|
| 153 |
A Man for All Seasons 1966, G) |
|
| 154 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946, Unrated) |
|
| 155 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 156 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 157 |
Psycho 1960, R) |
|
| 158 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 159 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 160 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 161 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 162 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 163 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 164 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 165 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 166 |
A Scanner Darkly 2006, R) |
|
| 167 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 168 |
Glengarry Glen Ross 1992, R) |
|
| 169 |
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946, PG) |
|
| 170 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 171 |
Educating Rita 1983, PG) |
|
| 172 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 173 |
WALL-E 2008, G) |













































































































































































