My Favorite Movies


  luckypenny352's Rating My Rating
1
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
The best movie ever! Fun, fun, non-stop fun!
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Love it, Love it, Love it! And Johnny Depp, too! Argg!
3
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
What chemistry! Loved the action, humor, and Catherine Zeta Jones! Oh, how I wish I looked like her!
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Almost as good as the first one.
5
Quigley Down Under 1990,  PG-13)
Quigley Down Under
I'm a Tom Selleck fan so loved this movie. Alan Rickman was so good in it, too!
6
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Hard to beat this movie. This is such a classic.
7
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Funny, funny, funny!
8
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
Great movie. And Sean Connery's voice! Ahhh.
9
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
My favorite romantic comedy. Such a nice movie.
10
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
A great twist to the Cinderella story.
11
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
Not quite as good as the original, but still loved it.
12
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Great cast! Great fun!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments