Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  LuckyLou1's Rating My Rating
1
The Great Race 1965,  Unrated)
The Great Race
Outstanding! Superb! A Must See!
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
A MUST SEE MOVIE
3
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Excellent. Superb. Wonderful. Must see.
4
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
A Classic. Must see.
5
Cleopatra 1963,  G)
Cleopatra
This may have bombed in the box office, but it is WORTH seeing.
6
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
A Masterpiece for all ages!!
7
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Superb movie. Russell Crowe was robbed of the Oscar.
8
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
A MUST SEE Classic.
9
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Superb!! Fantastic!!
10
Down with Love 2003,  PG-13)
Down with Love
A MUST SEE.
11
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
Superb. A Classic.
12
I Like to Play Games 1995,  R)
I Like to Play Games
Plays on the subconscious; a great movie for the adults.
13
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Another Disney Masterpiece. Robin Williams is fantastic.
14
300 2007,  R)
300
Superb.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments