My Favorite Movies


  luckygurl14ca's Rating My Rating
1
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
Such a sweet story.
2
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2)
I loved this movie. Something refreshing to watch in the cinema. Risky no doubt with it's release. The only thing I think people didn't like is what they couldn't understand..that the xf plot wasn't the real focus. I thought it was brilliant.
3
Little Miss Sunshine 2006,  R)
4
Four Brothers 2005,  R)
5
The Mighty Celt 2005,  Unrated)
6
Little Chenier 2007,  R)
7
The Outsiders 1983,  PG)
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
The TV Set 2006,  R)
The TV Set
this movie rawks. I love Siourney in this--she did such an awesome job!
12
Sicko 2007,  PG-13)
13
The Constant Gardener 2005,  R)
14
Finding Neverland 2004,  PG)
15
ATL 2006,  PG-13)
16
The Last King of Scotland 2006,  R)
17
House of D 2004,  PG-13)
18
The Butterfly Effect 2004,  R)
19
Straightheads (Closure) 2007,  R)
Straightheads (Closure)
I bought both versions UK & US and still have yet to watch it! OYE!
20
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
LOVE THIS MOVIE! way better then the original movie. Johnny did excellent acting, better humor, better effects and less disturbing than the first
21
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
22
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
23
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
This is the film that brought me to the show. THANKFULLY the movie was that good otherwise I would of missed out on a kick ass show.
24
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
25
The House of Mirth 2000,  PG)
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
29
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
31
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
CUTEST animation movie I have seen in a long time---I adore it, DORY rawks! She reminds me of myself a lot,lmao

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments