My Favorite Movies
Give list a short description
| Lucky03's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 2 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 3 |
Fear 1996, R)
mark wahlberg was sooo sexy in this flim!! i loved it!!! i kind of didn't like the end n but okay, i would have gone with him when he ask her 2 i would have been like kk c u bye dad!1 lol <3!!!but love it!Pretty teenager Nicole Walker thinks she's met Mr. Right in hunky, seemingly sweet David McCall. They begin a lovely romance, and David even charms Nicole's stepmother. But then David undergoes a sudden personality change, and his behavior turns possessive and violent. Furthermore, Nicole's dad Steve discovers that David has lied about his past, which in reality is quite disturbing. Steve puts an end to the relationship, against the lovebirds' wishes. |
|
| 4 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 5 |
Life 1999, R) |
|
| 6 |
The Kingdom 2007, R) |
|
| 7 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 8 |
Alvin and the Chipmunks 2007, PG) |
|
| 9 |
Bring It On: All or Nothing 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Mini's First Time 2006, R) |
|
| 11 |
The Mexican 2001, R)
This is a great movie with some dark humour. Brad Pitt is really cute and funny in this, and he and Julia have great on-screen chemistry.An enjoyable movie with a pretty good script. I was really hoping that the boss would be someone famous, and was pretty stoked to see Gene Hackman. I'd recommend this one. |
|
| 12 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Stick It 2006, PG) |
|
| 18 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 19 |
The Girl Next Door 2004, R) |
|
| 20 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 21 |
Into the Blue 2005, PG-13) |
|
| 22 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 23 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 24 |
The Man in the Moon 1991, PG-13) |
|
| 25 |
The Departed 2006, R) |
|
| 26 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 27 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 28 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 29 |
Employee of the Month 2006, PG-13) |
|
| 30 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 31 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 32 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 33 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 34 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 36 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 37 |
Blades of Glory 2007, PG-13) |
|
| 38 |
Adventures in Babysitting 1987, PG-13) |
|
| 39 |
Hocus Pocus 1993, PG) |
|
| 40 |
Failure to Launch 2006, PG-13) |
|
| 41 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 42 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 43 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 44 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 45 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 46 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 47 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 48 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 49 |
Head Over Heels 2001, PG-13) |
|
| 50 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 51 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 52 |
Along Came a Spider 2001, R) |
|
| 53 |
Con Air 1997, R) |
|
| 54 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 55 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 56 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 57 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 58 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 59 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 60 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 61 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 62 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 63 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 64 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 65 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 66 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 67 |
Charlie's Angels - Full Throttle 2003, PG-13) |
|
| 68 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 69 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 70 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 71 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 72 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 73 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 74 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 75 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 76 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 77 |
Raising Helen 2004, PG-13) |
|
| 78 |
A Lot Like Love 2005, PG-13) |
|
| 79 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 80 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 81 |
Footloose 1984, PG) |
|
| 82 |
The Family Stone 2005, PG-13) |
|
| 83 |
How to Deal 2003, PG-13) |
|
| 84 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 85 |
G.I. Jane 1997, R) |
|
| 86 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 87 |
Blue Streak 1999, PG-13) |
|
| 88 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 89 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 90 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 91 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 92 |
You, Me and Dupree 2006, PG-13) |
|
| 93 |
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991, PG-13) |
|
| 94 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 95 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 96 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005, Unrated) |
|
| 97 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 98 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 99 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 100 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 101 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 102 |
Jersey Girl 2004, PG-13) |
|
| 103 |
Enchanted 2007, PG) |
|
| 104 |
Bulletproof 1996, R) |
|
| 105 |
Bad Girls 1994, R) |
|
| 106 |
Hope Floats 1998, PG-13) |
|
| 107 |
Accepted 2006, PG-13) |
|
| 108 |
Superbad 2007, R) |
|
| 109 |
Mystic Pizza 1988, R)
Follows the lives of 3 close girlfriends, all so different in so many ways, yet still so similar in others. Has a great cast - Julia Roberts who is always fabulous, Lili Taylor who cracks me up (particularly in this one) Annabeth Gish who was so young when this was done. And of course Vincent D'Onofrio who looks like a baby! |
|
| 110 |
America's Sweethearts 2001, PG-13) |
|
| 111 |
Erin Brockovich 2000, R)
Soderbergh gets the recognition he deserves. Roberts is great as the sassy, brassy titular character. Julia Roberts was amazin in this movie!! Not to mention the rest of the cast who did a really great job!! |
|
| 112 |
Mona Lisa Smile 2003, PG-13)
She's smiling. Is she happy? She looks happy. So, what does it matter? Let me tell you something... Not everything is as it seemsThe acting by all four woman was amazing and I praise them for the effort because if it were any other four i do not know if the movie would have worked so well. Great movie and amazing work by Mike Newell! |
|
| 113 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 114 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 115 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 116 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 117 |
Something to Talk About 1995, R) |
|
| 118 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 119 |
Suburban Girl 2007, PG-13) |
|
| 120 |
We Are Marshall 2006, PG) |
|
| 121 |
No Reservations 2007, PG) |
|
| 122 |
Simone (S1m0ne) 2003, PG-13) |
|
| 123 |
Prom Night 2008, PG-13) |
|
| 124 |
Speak 2003, PG-13) |
|
| 125 |
The Hangover 2009, R) |





























































































































