Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  luckiestarr85's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
2
Twilight 2008,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
5
Grease 1978,  PG)
6
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
7
The Little Mermaid 1989,  G)
8
The Dark Knight 2008,  PG-13)
9
Pretty Woman 1990,  R)
10
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
11
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
12
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
13
Shooter 2007,  R)
14
The Notebook 2004,  PG-13)
15
The Italian Job 2003,  PG-13)
16
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
17
The Breakfast Club 1985,  R)
18
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
19
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
20
Spider-Man 2002,  PG-13)
21
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
22
Sixteen Candles 1984,  PG)
23
The Longest Yard 2005,  PG-13)
24
Fantastic Four 2005,  PG-13)
25
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
26
Wedding Crashers 2005,  R)
27
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
28
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
29
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
30
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
31
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
32
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
33
Ghost 1990,  PG-13)
34
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
35
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
36
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
37
Perfect Stranger 2007,  R)
38
Zodiac 2007,  R)
39
Along Came a Spider 2001,  R)
40
8 Mile 2002,  R)
41
Seven (Se7en) 1995,  R)
42
A Walk to Remember 2002,  PG)
43
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
44
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
45
Disturbia 2007,  PG-13)
46
Armageddon 1998,  PG-13)
47
Ghostbusters 1984,  PG)
48
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
49
Batman Begins 2005,  PG-13)
50
Troy 2004,  R)
51
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
52
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
53
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
54
She's All That 1999,  PG-13)
55
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
56
Caddyshack 1980,  R)
57
The Matrix 1999,  R)
58
A Christmas Story 1983,  PG)
59
Crash 2005,  R)
60
Beetlejuice 1988,  PG)
61
Top Gun 1986,  PG)
62
Forrest Gump 1994,  PG-13)
63
Saw 2004,  R)
64
Saw II 2005,  R)
65
Saw III 2006,  R)
66
Saw IV 2007,  R)
67
The Wizard of Oz 1939,  G)
68
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
69
There's Something About Mary 1998,  R)
70
The Holiday 2006,  PG-13)
71
The Transporter 2002,  PG-13)
72
American Pie 1999,  R)
73
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
74
Batman 1989,  PG-13)
75
Remember the Titans 2000,  PG)
76
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
77
Batman Returns 1992,  PG-13)
78
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
79
Independence Day 1996,  PG-13)
80
Big Daddy 1999,  PG-13)
81
Billy Madison 1995,  PG-13)
82
Blazing Saddles 1974,  R)
83
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
84
Clueless 1995,  PG-13)
85
Cruel Intentions 1999,  R)
86
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
87
Get Smart 2008,  PG-13)
88
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
89
Fight Club 1999,  R)
90
Final Destination 2000,  R)
91
Finding Neverland 2004,  PG)
92
Happy Feet 2006,  PG)
93
Home Alone 1990,  PG)
94
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
95
Jurassic Park 1993,  PG-13)
96
King Arthur 2004,  PG-13)
97
Ladder 49 2004,  PG-13)
98
Liar Liar 1997,  PG-13)
99
Man on Fire 2004,  R)
100
Meet the Parents 2000,  PG-13)
101
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
102
Minority Report 2002,  PG-13)
103
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
104
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
105
Office Space 1999,  R)
106
Rush Hour 1998,  PG-13)
107
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
108
Scream 1996,  R)
109
Varsity Blues 1999,  R)
110
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
111
The Covenant 2006,  PG-13)
112
Without A Paddle 2004,  PG-13)
113
The Waterboy 1998,  PG-13)
114
Cellular 2004,  PG-13)
115
Fracture 2007,  R)
116
Double Jeopardy 1999,  R)
117
High Crimes 2002,  PG-13)
118
Kiss The Girls 1997,  R)
119
Thank You For Smoking 2005,  R)
120
Sleepy Hollow 1999,  R)
121
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
122
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
123
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
124
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
125
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
126
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
127
When Harry Met Sally 1989,  R)
128
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
129
The Jacket 2005,  R)
130
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
131
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
132
Black Hawk Down 2001,  R)
133
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
134
Die Hard 1988,  R)
135
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
136
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
137
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
138
Elf 2003,  PG)
139
Aladdin 1992,  G)
140
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
141
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
142
Finding Nemo 2003,  G)
143
Four Brothers 2005,  R)
144
Secret Window 2004,  PG-13)
145
Shrek 2001,  PG)
146
Sleeping Beauty 1959,  G)
147
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
148
Someone Like You 2001,  PG-13)
149
The Grudge 2004,  PG-13)
150
The Incredibles 2004,  PG)
151
The Lion King 1994,  G)
152
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
153
Peter Pan 1953,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments