My Favorite Movies


  1. lucasmurari
  2. Lucas

Filmes de cabeceira

  lucasmurari's Rating My Rating
1
Offret (The Sacrifice) 1986,  PG)
2
Andrei Rublev 1966,  Unrated)
3
Nostalghia 1983,  Unrated)
4
Persona 1966,  Unrated)
5
Hour of the Wolf (Vargtimmen) 1968,  Unrated)
6
Le Mépris (Contempt) 1963,  PG)
7
Weekend (Week End) 1967,  Unrated)
8
Jules and Jim 1962,  Unrated)
9
Raging Bull 1980,  R)
10
GoodFellas 1990,  R)
11
The Godfather 1972,  R)
12
The Godfather, Part II 1974,  R)
13
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
14
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
15
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
16
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
17
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
18
Citizen Kane 1941,  PG)
19
Apocalypse Now 1979,  R)
20
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
21
Taxi Driver 1976,  R)
22
Vertigo 1958,  PG)
23
Metropolis 1927,  PG-13)
24
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
25
Touch of Evil 1958,  PG-13)
26
City Lights 1931,  G)
27
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
28
Once Upon a Time in America 1984,  R)
29
Oldboy 2004,  R)
30
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
31
Annie Hall 1977,  PG)
32
8 1/2 1963,  Unrated)
33
Stalker 1979,  Unrated)
34
Come and See (Idi i smotri) 1985,  Unrated)
35
The Searchers 1956,  Unrated)
36
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
37
Manhattan 1979,  R)
38
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
39
Stroszek 1977,  Unrated)
40
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
41
A Short Film About Killing 1987,  Unrated)
42
O Bandido da Luz Vermelha (The Red Light Bandit) 1969,  Unrated)
43
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
44
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) 1929,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments