My Favorite Movies
Give list a short description
| lucamarchi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Radiofreccia, (Radio Arrow) 1998, Unrated) |
|
| 2 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 3 |
American History X 1998, R) |
|
| 4 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 5 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 6 |
American Pie 1999, R) |
|
| 7 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 8 |
Hooligans 2004, Unrated) |
|
| 9 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 10 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 11 |
Scarface 1932, PG) |
|
| 12 |
American Pie 5: The Naked Mile 2006, R) |
|
| 13 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 14 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 15 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 16 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 17 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 18 |
Sid & Nancy 1986, R) |
|
| 19 |
American Pie 2 2001, R) |
|
| 20 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 21 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 22 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 23 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 24 |
Porky's 1981, R) |
|
| 25 |
Santa Maradona 2001, Unrated) |

























