Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  luc1961's Rating My Rating
1
The Doors 1991,  R)
The Doors
My number 1 movie for the moment, great music-movie about a pop-star who died at 27.  I like "Riders on the Storm", "The End" and "Light my Fire".
2
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Super and special movie of Lynch. Great performance of D.Hopper.
3
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
What a performance of D.H. Great music in this movie and the end was astonishingly good.
4
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
Great visuel movie. I like it very much especially the dancing of the blind girl.
5
Walk the Line 2005,  PG-13)
6
La Bamba 1987,  PG-13)
7
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
8
Cool Hand Luke 1967,  PG)
9
Ray 2004,  PG-13)
Ray
Pretty good music-movie. I like Ray Charles songs.
10
Bean 1997,  PG-13)
11
Le corniaud (The Sucker) 1965,  Unrated)
12
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
Brilliant, great acting of Bruno Ganz.
13
American Beauty 1999,  R)
14
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) 1966,  G)
15
Requiem for a Dream 2000,  R)
16
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
Fascinated love-story of 2 top-actors. Clint Eastwood in a love movie : unbelievable good !!!
17
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
18
GoodFellas 1990,  R)
19
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
The end of this great movie at the grave-yard is very funny. Super music of Morricone, the music makes it all great.
20
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
One of the best westerns and fantastic music. The last eight minutes of the movie are incredible good.
21
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
Great dance and music-movie. Real drama at the end of the movie, it made me almost cry.
22
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Super movie : drama, action, romance : all in 1 movie. Beautiful effects of the sinking ship of a true story.
23
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
I love his laugh, very funny.
24
Sophie Scholl: The Final Days 2005,  PG)
25
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
What a great, super movie. I liked it very much. Great action of trucks, motorbike and helicopter. The super-robot was excellent and great effects. I'm going to see this movie for the 4th time on Belgium TV.
26
Duel 1972,  PG)
27
Psycho 1960,  R)
28
Pulp Fiction 1994,  R)
29
Samsara 2002,  R)
Samsara
A beautiful buddha movie, great love-scenes.
30
The Sting 1973,  PG)
31
The Wild Bunch 1969,  R)
32
Soldaat van Oranje (Soldier of Orange) (Survival Run) 1978,  R)
33
Runaway Train 1985,  R)
34
The Pianist 2002,  R)
35
North by Northwest 1959,  Unrated)
36
Midnight Express 1978,  R)
37
De Hel van Tanger 2006,  Unrated)
De Hel van Tanger
Great Belgian movie. After seeing this movie I do not want to go to Maroc.
38
Dial M for Murder 1954,  PG)
39
The Ant Bully 2006,  PG)
40
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
41
Deliverance 1972,  R)
42
Reservoir Dogs 1992,  R)
43
The Shining 1980,  R)
44
Heat 1995,  R)
Heat
Very good action movie.Brillant with my favorites De Niro and Al Pacino.
45
Scarface 1983,  R)
Scarface
Great maffia-movie. The end of the movie is incredible of big action.
46
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
47
Strangers on a Train 1951,  PG)
48
The Longest Day 1962,  G)
49
Seven (Se7en) 1995,  R)
50
Saving Private Ryan 1998,  R)
51
The Green Mile 1999,  R)
52
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Great war-movie about the Jews. The end of the movie made me cry. Beautiful done in black and white.
53
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
54
Birdman of Alcatraz 1962,  Unrated)
55
Braveheart 1995,  R)
56
The Matrix 1999,  R)
57
Papillon 1973,  PG)
58
Vertigo 1958,  PG)
59
De Zaak Alzheimer (The Memory of a Killer) (The Alzheimer Case) 2003,  R)
De Zaak Alzheimer (The Memory of a Killer) (The Alzheimer Case)
Very good and a good performance of Decleir as badguy.
60
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
61
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Fabulous these magician tricks. Brilliant and great romantic movie, beautiful filmed and the music fits perfectly. The trick with the mirror was astonishlingly good.
62
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
Super James Bond movie with S.Connery, G.Fröbe played a great performance as badguy. The music is also fabulous beautiful with S.Bassey. For me one of the best James Bond movies.
63
Deep Blue 2005,  G)
Deep Blue
Amazing and beautiful documentary. Nature is cruel. worth-seeing !
64
Rebecca 1940,  Unrated)
65
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Wow what a movie full of emotions especially at the end. Spielberg is a great director making such a beautiful drama movie. A movie that I'll never forget !!!!
66
Daens 1992,  Unrated)
67
Touching the Void 2003,  R)
68
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Great action and a beautiful relationship between the hitman and the 12 year old girl Mathilda. Super movie !
69
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
Like "Blue Velvet" a gorgious movie, beautiful erotical scenes and the music was super.
70
August Rush 2007,  PG)
August Rush
Great romantic fairy-tale and beautiful music. What a strange role of Robin Williams which was fabulous. The end for me was perfect.
One of the best movies in 2007 !
71
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
72
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore) 2004,  Unrated)
73
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
Great adventure animation movie about horses, touching and also fine music of Bryan Adams. Brilliant !
74
March of the Penguins 2005,  G)
March of the Penguins
Super documentary to see those funny birds walking on ice.
75
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
76
The Lion King 1994,  G)
77
It's a Wonderful Life 1946,  G)
78
Apollo 13 1995,  PG)
79
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
80
Finding Nemo 2003,  G)
81
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956,  Unrated)
82
Sin City 2005,  R)
83
Gran Torino 2008,  R)
84
United 93 2006,  R)
85
Apocalypto 2006,  R)
86
Aliens 1986,  R)
87
Bang Rajan 2000,  R)
88
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
89
Carlito's Way 1993,  R)
90
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
91
The Bounty 1984,  PG)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. wellmeetagain
    wellmeetagain posted 3 years ago

    Hey, great list! :) Mark.