My Favorite Movies


  LtColumbo's Rating My Rating
1
Forrest Gump 1994,  PG-13)
2
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
3
Rocky 1976,  PG)
4
Rocky II 1979,  PG)
5
The Prisoner of Second Avenue 1974,  PG)
6
The Graduate 1967,  PG)
7
S.O.B. 1981,  R)
8
Dr. No 1962,  PG)
9
Police Academy 1984,  R)
10
Goldfinger 1964,  PG)
11
Marathon Man 1976,  R)
Marathon Man
Classic!!
12
You Only Live Twice 1967,  PG)
13
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
14
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
15
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
16
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach 1988,  PG)
17
Serpico 1973,  R)
18
Dog Day Afternoon 1975,  R)
19
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
20
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
21
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
22
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Crap of movie
23
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
24
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
25
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
26
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
27
Thunderball 1965,  PG)
28
Groundhog Day 1993,  PG)
29
Philadelphia 1993,  PG-13)
30
The Deer Hunter 1978,  R)
31
Taxi Driver 1976,  R)
32
Casino 1995,  R)
33
Basic Instinct 1992,  R)
34
Home Alone 1990,  PG)
35
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
36
Caddyshack 1980,  R)
37
Caddyshack II 1988,  PG)
38
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
39
Big 1988,  PG)
40
The Untouchables 1987,  R)
41
Gremlins 1984,  PG)
42
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
43
Apocalypse Now 1979,  R)
44
Full Metal Jacket 1987,  R)
45
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
46
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
Each time I see this documentary I became nostalgic for an era a have never lived in.
47
Match Point 2005,  R)
Match Point
Fantastic Woody Allens thriller and brilliant role of Scarlett and Brian!!
48
Hair 1979,  PG)
Hair
Best musical ever! Have seen it a thousand times.
49
Almost Famous 2000,  R)
50
Oliver & Company 1988,  G)
51
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
52
Bachelor Party 1984,  R)
53
Carlito's Way 1993,  R)
54
The Godfather 1972,  R)
55
The Godfather, Part II 1974,  R)
56
The Godfather, Part III 1990,  R)
57
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
I have original version at home on VHS and have watched it several times. Fantastic music, fantastic classic!
58
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
One of 5 favourite movies that involves rock 'n' roll music.
59
Mean Streets 1973,  R)
60
A Bronx Tale 1993,  R)
61
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
62
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
63
The China Syndrome 1979,  PG)
64
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
65
From Russia With Love 1963,  PG)
66
The Goonies 1985,  PG)
67
Saturday Night Fever 1977,  R)
68
Grease 1978,  PG)
69
L.A. Confidential 1997,  R)
70
American Beauty 1999,  R)
71
American Pie 1999,  R)
72
American Pie 2 2001,  R)
73
American Wedding 2003,  R)
74
Jerry Maguire 1996,  R)
75
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
76
Beverly Hills Cop 1984,  R)
77
The Apartment 1960,  Unrated)
78
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
79
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
80
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
81
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
82
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
83
Superman 1978,  PG)
84
Superman II 1981,  PG)
85
Superman III 1983,  PG)
86
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
87
Lethal Weapon 1987,  R)
88
Lethal Weapon 4 1998,  R)
89
Lethal Weapon 3 1992,  R)
90
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Huh, what a great movie and great rolls of Natalie and Hugho!!
91
Lethal Weapon 2 1989,  R)
92
Die Hard 1988,  R)
93
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
94
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
95
Coming to America 1988,  R)
96
Giant 1956,  G)
97
Gone With the Wind 1939,  G)
98
Casablanca 1942,  PG)
99
Dirty Harry 1971,  R)
100
Magnum Force 1973,  R)
101
City of Angels 1998,  PG-13)
102
The Enforcer 1976,  R)
103
Sudden Impact 1983,  R)
104
Gia 1998,  R)
Gia
In my opinion, Gia is the best movie Angelina ever made!
105
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
Fantastic jet shocking movie if you don't know the background of the story before watching the movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments