My Favorite Movies


  1. ltanusaputra
  2. Laurence

Give list a short description

  ltanusaputra's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
I never get tired of this movie
2
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
I like to have a hoverboard
3
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
Having your time machine being push by a train is awesome
4
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
It's hero time
5
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
He's back
6
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
It's adventuring time
7
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Disgusting scene but good story
8
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Harrison Ford + Sean Connery = One Great Indiana Jones movie
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
You should be mindful of the living force
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
The good old days of Obi-Wan Kenobi and Anakin Skywalker
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
May the force be with you
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
A dawn of new hope is coming
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Luke, I am your father
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
May the force be with you
15
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Welcome to Jurassic Park
16
Kickboxer 1989,  R)
Kickboxer
A classic Van Damme movie
17
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
I'll be back
18
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
I'll be back
19
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
Oh yeah
20
Robocop 2 1990,  R)
Robocop 2
Good Robocop vs Bad Robocop is awesome
21
Predator 1987,  R)
Predator
Arnold vs Predator is one heck of the fight
22
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
Good sequel
23
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Great
24
Superman 1978,  PG)
Superman
Great
25
Alien 1979,  R)
Alien
This movie scare the heck out of me
26
Aliens 1986,  R)
Aliens
Bigger and better sequel
27
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Okay sequel
28
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
Okay sequel
29
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
Not brilliant but it is good enough for me
30
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
Five for attempt and hardwork
31
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze
Not a bad sequel
32
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles III
Still okay
33
Rocky 1976,  PG)
Rocky
It's Sylvester Stallone in a boxing ring
34
TMNT 2007,  PG)
TMNT
Five for superb CGI
35
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Yippee-ki-yay
36
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
Yippee-ki-yay
37
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Yippee-ki-yay
38
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Start to an epic journey
39
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The epic journey continues
40
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Conclusion to an epic journey
41
Young Guns 1988,  R)
Young Guns
I am wanted dead or alive
42
Young Guns II 1990,  PG-13)
Young Guns II
Blaze of glory
43
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
We are division 6
44
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
They are back
45
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Cool special effect
46
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Wicked
47
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Wicked
48
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Wicked
49
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Wicked
50
Superman II 1981,  PG)
Superman II
Good sequel
51
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Welcome to the dark side of Spider-Man
52
Superman III 1983,  PG)
Superman III
A good sequel
53
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
Superman IV: The Quest for Peace
Another good sequel
54
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
Oh yeah
55
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
It's still good
56
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
Boxing never look this good
57
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
Rocky is back
58
Rocky V 1990,  PG-13)
Rocky V
Go Rocky
59
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
May not be as good as the previous Rocky but it's good enough for me
60
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
A good sequel
61
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
Another good sequel
62
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
The man without fear
63
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
You ain't from Chicago
64
Godzilla 1998,  PG-13)
Godzilla
We can be heroes just for one day
65
Superman 2005,  Unrated)
Superman
It's good
66
Last Action Hero 1993,  PG-13)
Last Action Hero
To Be or Not To Be
67
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Woooohoooo
68
Broken Arrow 1996,  R)
Broken Arrow
A B2 Stealth Bomber gets hijacked. That's what I call action movie
69
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Do you understand a single word that coming out of my mouth?
70
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
You mean Tito. Toto is what we ate last night
71
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
It's funny
72
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
It's funny
73
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Yippee-ki-yay
74
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
Mel Gibson + Danny Glover = Lethal Weapon
75
Lethal Weapon 2 1989,  R)
Lethal Weapon 2
They are back
76
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
It's probably me
77
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
Mel Gibson + Danny Glover vs Jet Li = Lethal "Craziest" Weapon 4
78
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
Good morning Ethan Hunt. Your mission should you accepted is to break into CIA Headquarter
79
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
The TV animation show is still better. But I give 5 for good effort
80
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Wicked
81
Cars 2006,  G)
Cars
Lightning McQueen is fast and awesome
82
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Who do you gonna call?
83
Ghostbusters 2 1989,  PG)
Ghostbusters 2
They are back
84
White Men Can't Jump 1992,  R)
White Men Can't Jump
Woody Harrelson + Wesley Snipes = Two Street Basketball Champions
85
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
Simon Phoenix is an old fashion criminal. We need an old fashion cop
86
Bull Durham 1988,  R)
Bull Durham
A funny baseball movie
87
Tango & Cash 1989,  R)
Tango & Cash
A funny action movie
88
American Ninja 1985,  R)
American Ninja
One of Michael Dudikoff's best movies
89
American Ninja 2: The Confrontation 1987,  R)
American Ninja 2: The Confrontation
A good sequel
90
American Ninja 4 - The Annihilation 1990,  R)
American Ninja 4 - The Annihilation
Michael Dudikoff + David Bradley = Cool American Ninja Dynamic Duo
91
Showtime 2002,  PG-13)
Showtime
It's showtime
92
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
It's Rambo. It still good enough for me
93
Tin Cup 1996,  R)
Tin Cup
It's golf in funny and entertaining way
94
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Bad ass playboy Tony Stark is simply firecracking
95
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I am back
96
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
Action + Comedy = The Naked Gun
97
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear
More action and comedy
98
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult
It's still good enough and funny enough for me
99
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
A good movie starring Matt Damon
100
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
A nice sequel

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments