My Favorite Movies


  lpswaggerty's Rating My Rating
1
The Invasion 2007,  PG-13)
The Invasion
It's the same drill, but things are always better with Nicole Kidman.
2
Body Snatchers 1994,  R)
3
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
This one left me traumatized at the age of 8 - I couldn't sleep for a month...
4
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
5
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
6
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
7
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
The whole thing was wonderful, but I absolutely fell in love with Tarantino's "Death Proof" - girls talking crazy and getting stalked by a stuntman in a fast vehicle just rocked!!!
8
Showgirls 1995,  NC-17)
Showgirls
I own two posters and a photo book of this film. I live in Las Vegas. Can you tell I love this fricken movie?
9
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
Every teenage girl should be shown this movie...
10
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
11
The Doom Generation 1995,  R)
12
Nowhere 1997,  R)
13
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Wait for it...just give it about 45 minutes, then you will not part from your TV until it's over...
14
Lolita 1997,  R)
Lolita
Adrian Lyne's spin on the story of Humbert Humbert and Lolita is captivating and the actors/actresses flesh their characters out well...
15
Happy Campers 2001,  R)
16
Edmond 2005,  R)
Edmond
5 stars for surprising the HELL outta me...
17
May 2002,  R)
May
Patience is needed with this film, but once Jeremy Sisto entered the picture, my attention span had no problems at all...
18
The Players Club 1998,  R)
The Players Club
This is the ghetto-version of Showgirls, as if Showgirls wasn't already ghetto. Luv it!!!
19
How to Be a Player 1997,  R)
20
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
Madea's Family Reunion
Hot grease - that's how you stop that mess...
21
The Heart Is Deceitful Above All Things 2004,  R)
22
Vacancy 2007,  R)
Vacancy
Wow... it's been awhile since I've seen something that has resembled an Alfred Hitchcock flick...
23
Halloween 2007,  R)
Halloween
Rob Zombie recreated horror for me... finally, a psycho-killer flick in this decade that gave me chills and left me looking over my shoulder every night...
24
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
This is my new Tarantino favorite. There is an amazing combination of artistic cinematography, delicious classic rock, gorgeous women, and intensity beyond belief. Most people bagged on this film during its "Grindhouse" release, but this will always be my favorite of the two flicks because of its intelligent dialogue, subject matter, and surprise femme fatales. I really relate with the character played by Tracie Thoms - that is me as a woman (personality-wise). She's a real "cut the s**t" kind of girl and you don't want to piss her off on the road. I love her!
25
Invasion of the Pod People 2007,  Unrated)
Invasion of the Pod People
This flick is good campy fun! Some might have complaints about the acting, but the storyline and the preposterous antics far outweigh anything that could be considered "terrible acting". The aliens are quite aggressive in this version - you don't have to be asleep, they'll just chase you around the house and kill you off (which is an homage to the original "Stepford Wives"). I love this movie!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments