My Favorite Movies


  1. LozakaWolfy
  2. Laura

My favourite movies.....

  LozakaWolfy's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
It's absolutly fantastic! an amazing movie it's brilliant my fave movie!! Makes me cry everytime I watch it and thats alot lol!! I Love Ewan's voice he's so talented!!
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Love this movie!! 1 of the best Star Wars movies prob the best 1!! It's great storylines, plots and effects!! It makes you feel really sympathetic for Vader as well :(
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Wow... Was a truely amazing movie. Kept you watching and wanting more. The story was very good as where the charcters and Heath's portraying The Joker was outstanding and very funny. He made the movie that bit more special and stole the show from the other characters. This movie is everything you could ask for with a few suprises thrown in. Amazing...
4
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I actually loved the movie, ok so it was nothing on the book - they never are really are they! - but it was a great movie, i liked how they worked the story and the casting was very good i mean Robert Pattinson playing Edward Cullen??Well thats just the best damn god casting ever!! haha The added scenes such as the fight where also very good and one of the best parts of the movie! Role on New Moon!!.... :P
5
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Great film!! It's sad and beautiful! It really shows the original novel well!!
6
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
It's an amazing film, about a ledgendary man!! Johnny Cash is amazing and his life was to as the movie reflects!!
7
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
A fantastic movie 1 of my faves!! It's amazing it makes me cry though
8
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
When you first hear about this movie you think right ok a gay cowboy movie but it really is so much more than that! It's beautiful in so many ways. Visually to look at it's stunning, the story it's self was extrordinary and really moving to watch brings tears to your eyes. It's an amazing love story and the performances by Mr.Gyllenhaal and Mr.Ledger where outstanding both very talented (RIP Heath Ledger...)
9
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Love it!! It is an amazing film!! I really really love it, great story and all that LOVE IT!!
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I thought it was very very good!! Best movie done so far and reflects the book rather well. How they came across the story was good but I was gutted about the lenght of it it could of been longer and a few good bits where missed out (like the end of the move should of been like the book in my opinion) but it very good and the effects where extrodinary!! Made me cry tho at a few points I wept like a baby in some lol (death seen, and when Harry's fighting Voldemort within himself - flash backs always get me) The acting of all the performers especially Daniel and the newcomers was outstanding!!
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
I Love this movie so much!! 2nd best Star Wars movie goin!!!!
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Phenominal movie!! A great new modern take on Batman, Loved it!! Christian Bale was totally suited for the role, Fantastic... all I can say is how fantastic it is!!
13
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
I love this movie, I think its great. The cast are amazing as are the songs! It has some good messages in it and also Kevin (Adam Garcia) isn't that bad to look at either ;P - sorry had to be said :)
14
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
An amazing movie, its funny, sad and keeps you entertained and interested. The cast are amazing and believeable. Everyone should see this movie and they'll love it, I do one of my faves...
15
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
One word.. Hilarious! An absolutly crackin film!!! I could just watch it over and over again!!
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Utterly fantastic HP movie!! Alfonso Curan is a genius and he did amazing on this movie, It's unlike any other HP movie. It's very very good and by far joint 1st with OotP lol
17
Underworld 2003,  R)
Underworld
Amazing film!! All that you would want from a vampire and werewolf movie, with more!! Great film, which anyone would enjoy with sexy vampires man!! Kate Beckinsale looks gorgeous!!
18
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
One of the best films ever!! lol great vampire and werewolf film!! Hugh Jackman,Kate Beckinsale and David Wenham play great roles as well!!
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I love this movie!! By far the best one out of the 3!! The story just seems better and the characters are more lovable, classic movie!!
20
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
I love this movie, I truely do. It's such a beautiful story and a classic fairytale story. The characters in it where awesome and the tension/atmosphere between Charlie Coxs and Claire Danes characters was great to watch. It's gorgeous (as is Charlie with long hair may I add: shocked I know haha) but I love it...
21
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
It's a very good film if im honest!! Really enjoyed it, it moved me i think i was crying for like 90% of the movie lol Very good especially the parts of George (Kevin Kline) and Sam (Hayden Christensen), I was very impressed... :)
22
Sin City 2005,  R)
Sin City
Fantastic movie!! The way that it has been made, like it's actually a graphic novel makes it even better!! The stories are great and I LOVE Clive Owen in it... Yummy :P
23
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
I actually love this movie, I thought it was amazing. Each of the four girls was gripping and unique in their own ways and I truely loved watching what they where going through and how they handled it etc, Very good movie!!
24
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
A very good, fun movie!! I loved every second of it!! and love it more everytime I watch it!! It was just a ride from the word go. The music is awesome, as are the characters. Full of great talent and casting John Travolta as Edna is pure genius in my books!! Plus Zac Efron is smokin' hot in it haha
25
Atonement 2007,  R)
Atonement
Wow, It's a fantastic movie! It's beauitfully done and a great story about how a jelous young girl can change the course of people's lives... Amazing, James McAvoy was also very yummy in it ha ha and all the acting was superb!! Very moving story... :(
26
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Great film!! Love it!! Maybe not as good as the 1st but juz as good!! Great storyline, same old great characters Love it!!
27
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
I love it!! It's a very good movie, it's funny and enjoyable to watch!! Great Teen Movie could watch it forever... and Heath Ledger is gorgeous in it (had to be said i'm sorry :P) RIP Heath
28
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
How good is this movie really?? I love it, it's a proper kick arse movie!! The plots alright, characters are funny and the dances are amazing. The songs that are in it are awesome!! Plus how hot is Cliff tho really??(Sorry had to say it :P)
29
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
I love this movie, I forgot how much I loved it until I watched it again (shame it was due to the death of Heath RIP). I think it has a good message. The story is great, it's funny, great entertainment and the music is awesome!! The acting by many of the cast is amazing also...
30
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Loved it!! It was truely hilarious and I enjoyed every minute of it... The chemisty/relationship between Kate and Matthew was amazing, Great movie!
31
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
It's an awesome Chic Flick!! It makes you awwwww... lol I love the quote 'Waiting For You Is Like Waiting For Rain In This Drought...Useless and Disappointing' Ouch!! lol Love it!! Good movie to watch with the girlies!!
32
Closer 2004,  R)
Closer
It was really good!! Lived up to what I thought it would be like!! Plus it had sexy Clive Owen in it and Jude Law so you know yum yum :P
33
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Great film!! It's full of action, humour, and naked daniel craig!!! :P No, it seriously is a gr8 film every1 shuld watch it! and its 1 of the best bond films made, if nt the best!!
34
Click 2006,  PG-13)
Click
It's an awesome movie!! Good all round film which the whole family can watch no matter what your taste in movie!!
Good moral to the story as well: Put the important things in life first!! Brilliant every1 must watch!! (n yes i did cry hahaha)
35
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Amazing movie, the way it is wow!! (Cedric is fine... :P) Not totally the same as the book, but the bits they changed sorta worked, all round good movie!! Love HP!!
36
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
A great chick flick movie with everything you could want in it: Good music, great characters, eye candy and the perfect end result. If only this could happen to us all... haha
37
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
'I am your father Luke'
'NOOOOOOOOOOOOOOO' hehe classic
38
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Great movie, very action packed and flowing!! (I get what I mean lmao) It's a great way to end the series, it's probably the best out of all of them.... loved it :D
39
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Wow it is amazing!! I watched it today (day it came out) and I was blown away I loved it!! It is rather action packed and the fights are phenomenal especially the final one!! If you go take tissuse (I made the mistake of not lol) I think it was the first movie I have watched were people actaully all applauded at the end!! Amazing...
40
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
41
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
I really like this movie have done for years!! It's rather moving and insiprational if i'm honest!! Jonathan Rhys-Meyers steals my heart every time I watch it tho :P Hot man... haha
42
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
It's the best one out of all three movies!! I like how it's been done with all the seperate journeys
43
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
A great twist and turns movie, makes you think... Feel a bit sorry for the 'bad guy' in the end as he's actually good awwww.... great movie tho!!
44
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
The Other Boleyn Girl
I think this is a good adaptation of the story it's telling. It was enjoyable to watch and the acting in it was amazing especially Natalie's...
45
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great movie!! It's very sad tho!! Billy Boyd (Pippin) singin was the first thing that set me off!!
46
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
I loved this movie, I think the acting was great and so was the storyline... It was so funny, sweet and enjoyable to watch!
I'd love to take the roadtrip Drew did(How American of me... :P)
47
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
It's an amazing movie!! Classic and also very sad...prepare to cry your heart out!!
48
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This movie is very good!! It's action packed and suprisingly really funny. The special effects where amazing and the performances where also, great movie!!
49
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
It was rather good to be honest!! but Matt Damon fooled me I thought he had a fatter identical twin but in the end it was just him. I love Matt and Heath in this, it's a good family fantasty
50
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Dispite what many people think I love this movie, I think it works well with all the cool, well known characters...
51
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
It's a good film, great follow on from the 1st but not as good... With the 18 rating it lowers the tone abit but still it's amazing...
52
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
It's brill!! Well put together and well acted and yes i cried wen lancelot died!!
53
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
A very good gripping movie. With a great plot but it was hard to watch sometimes it was like arghhh. But leonardo was amazing in it and it brought me to tears, a teriffic performance!!
54
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Wow I love it!! Its such a sweet and sad story!! The conection between Will and Jaden makes it even better. It makes me feel so sorry for him but also really happy when he achieves in the end, i cried for him!
55
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
This movie is again really good. It's a great plot and the way its made is brill!! and wolverine is awesome
56
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
A good start to the sequels
57
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
It's an alright movie, not as good as the first one but the storyline is just as interesting, just as funny and more action packed... and obv. the same lovable characters.
58
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Great start to an amazing trilogy!! Star Wars rules!! :P
59
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Great way to end!! Everything that you want to happen more or less does!! (Also, on the newer versions of the movie Hayden Christensen is digitally impossed as Anakin at the end, which is awesome!!)
60
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Great film and introduction to that world and characters
61
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
It's a really good movie (I watched it 2day - 24th may) and i enjoyed it great way to end a trilogy, it was a little confusing and werid in parts and i would defo have to watch it again to understand better, it's also really mean in parts i nearly cried like 10times lol But it's great Pirates fans will love it!!
62
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Great film!! Really is good!! One of the best films i have ever watched as well as being one of the best converted from a graphic novel/comic!! But us English really don't say Bollocks that much, we hardly say it to be honest... lol
63
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Its an fantastic film!! It reali is!! Its amazin!! And reali does make you think about what were doing to the world!!! BRILLIANT!!
64
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Awesome movie, better than the first one i'm not sure!! But YEA Spidy got his girl :P
65
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Awesome first of the Spiderman saga!!
66
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
I love Bourne, it's just so gritty and normal.... Tones of action aswell!!
67
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Great movie, its like Bond but more modern and more 'gritty', If you get me!!
68
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
Amazing!! It really is lol It's a different take on what could happen to mankind and its done beautifully!! It is rather sad and depressing but amazing!!
69
300 2007,  R)
300
Amazing, absoultly amazing!! It blew me away, it's one of the greatest movies i have watched in a while!! It's done so well, its amazing lol that's all i can say!!
70
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
I love this movie, cool characters, good storyline and filled with CHEESE!! It's the way to go... ha ha
71
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Another classic Batman with a hint of cheese
72
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Classic movie!! It's a romantic comedy obv. and a very good one!! All the little stories in it are all great and keep you watching, great how they all interwind!!
73
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
I love this movie alot use to watch it alot when I was younger. Classic...
74
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
I love this movie, I think i'd have to say my fave disney movie. It has everything lovable characters, amazing music and events that ring true in everyday life...
75
Wild Child 2009,  PG-13)
Wild Child
I enjoyed it... Great fun movie, with alot of laughs and great characters. Story was alright, I'll buy it on DVD. I think Emma Roberts is better brunette then Blonde haha!! and the eye candy was amazing Alex Pettyfer yummy... haha
76
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
I actually liked it, it's reali good!! Teenage spy, mini Bond...
77
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
Great film!! Makes you laugh and cry!! Good for everyone!!
78
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Oh I just love Batman, great to watch and action filled... I liked Micheal Keaton as Batman...
79
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
I love Aladdin muchly, I watched it like a religion when I was younger!!
80
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
It was very good!! (How cool is the Surfer :O) It was funny and action packed, (I even cried at one point...) Very good movie, great sequel!!
81
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
The total bitch movie!! One to watch with the girls
82
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
Honestley. I sat down to watch this movie thinking it was gonna be awful but I actually found that it was really good!! It's funny and theres a great cast involved!! Oh and personally i'd have The Other Tucker too ha ha
83
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I'd have to say that this is the more 'story telling' one of the trilogy with only main action at the end. Very good though with outstanding acting
84
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Just as good as Meet the Parents and even funnier
85
Meet the Parents 2000,  PG-13)
86
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
I think it's an awesome movie a true classic... Choose Life... :P
87
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
It's proberly slighty better than the first one, with again great music and a great storyline! It's more mature (if you get me) in the sense of it deals with more teenage things.... and plus Zac Efron gets topless in it
88
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
awwww ewan lol
89
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
It's just really funny, with great actors in it!!
90
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
Great movie, which shows that you shouldn't judge people by what you see. Hilarious and just great to watch, love the storyline and Reese is amazing as Elle
91
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Nicolas Cage i love in this movie!! It has a great and oer the top storyline, which is cool!!
92
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Hilarious film!! I love it when Hugh Grant and Colin Firth have a bitch fight!! Brilliant!!
93
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
94
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I finally watched it YEA!! lol
Its a gr8 film, with a gr8 story n plot!!
95
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
Not as good as the first one, but just as enjoyable.
96
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I actually loved it!! Which i was very suprised at!! It's awesome, the songs are great and fun, its an all around great movie (im addicted :P)
97
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
"Nobody puts Baby in the corner!" enough said...
98
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
Great spin-off from The Mummy movies!! The Rock is awesome in it to be honest
99
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
A great movie and obviously really funny!!
100
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
I like this movie, but I cant seem to buy it ANYWHERE!!
101
The Island 2005,  PG-13)
The Island
It's an amazing film for what it's portraying, I like it
102
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
It's a great movie, better than the second one!! It proves that it's not only men who can kick arse!! Plus you see alot of Mr. Daniel Craig's bod!!
103
Grease 1978,  PG)
Grease
brill movie!! the music in it makes it really!! classic film every1 should watch and will love and want to star in it...
104
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Well funny!! A good put together film, with great actors!!
105
Troy 2004,  R)
Troy
It is a good movie and shows what happened sorta well
106
Batman Returns 1992,  PG-13)
107
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
A movie just filled with fun, very enjoyable. A good basic story. Matthew Broderick was great as Ferris, could watch it again and again!! Love the Twist and Shout bit haha

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments