Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. loyda007
  2. L.

Australia, Pride and Prejudice, The Davinci Code, Angels and Demons, Sherlock Holmes, Pearl Harbor, Iron man 1-2, Toy Story 1-3, Ace Age 1-3, Shrek 1-2, Madagascar, Fantastic 4 (2), Transformers 1-2, National Treasure 1-2, In persuit of happiness, Last Holidays, Kung Fu Panda, Cloverfield, The Lord of The Rings I-II-III, STARWARS (I-II-III-IV-V-VI), Troy, Airplane I-II, Armageddon, Bad Boys I-II, Indiana Jones I-II-III, Kung Pow, Shaolin Soccer, Lara Croft Tumb Raider and II, Matrix I, Nemo, Ocean's eleven and Twelve, Old School, Piratas of the Caribeann 1-2-3, Sleepless in Seattle, Space Cowboys, Spy Game, The XMAN I-II-III, Wolverine Origens, Steel Magnolias, Super Troopers, The day after tomorrow, The Exorsist "The beginning, The Exorsist I-II-III, The Omen I-II-III (Clasic of course), The Green Mille, The Longest Yard (2005), War of the Worlds (new version), Twister, You got mail, Eurotrip, Roadtrip...

  loyda007's Rating My Rating
1
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
what a body, both of them... way to go brat!!! enjoy angelina!!
2
The Happening 2008,  R)
The Happening
Got me thinking!
3
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
i know every woman love this movie as the tv serie, and the movie was even better!!! just what we wanted to see!
4
Farce of the Penguins 2007,  R)
Farce of the Penguins
Excellent!! i couldn't stop laughting!!!
5
Troy 2004,  R)
Troy
good, and brat make it better! but i think they miss a lot at the end, the book it's more interesting!!
6
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
The book and the movie... just wonderful!!
7
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
Very funny!!
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Johnny Depp... this is your best acting part!!
9
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
me and my son love this movie, we watch it like 2 times a month!
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
excellent, and the sound track... even better!!
11
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
very very funny, just love it!!
12
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
the book its better, tom hanks was ok
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Excellent!!! i love it!!
14
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
I love this treasure hunts adventure movie! who doesn't like this kind of things when you are a kid! I grew up with this movie!
15
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
Heath i'm going to miss u
16
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
great video effects
17
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
Kung Pow! Enter the Fist
very funny, i like how they make fun of the oldest movies
18
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Just beautiful!!! specially doris!! isn't she just... clueless?? you got to love her!!! the movie, the visual effects, sound effect, the story, the voices, everything just perfect!! the bottom of the ocean.. wow!! almost real!!
19
300 2007,  R)
300
excellent... WOOOW, i wish every man i meet look like one of them... RRRRRRRRRRRRRR, ok this movie slow motion cartoon style.. i love it!!
20
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Excellent way to show how hard a girl try to make it to the top working!! I used to have a boss like that!!! nasty bi...!! love fashion shows and Ann hathaway did an excellent work with her 'before and after'..
21
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Wow!!!!... Heath Ledger did an excellent job here!! i love this joker better than Jack Nicholson!! Heath Ledger deserves an Oscar, unfortunable he's death, but still they should give one in his memory!
22
Merlin 1998,  PG)
Merlin
I think it was a very nice story, more adapted to the real story in books, Sam Neail was the perfect man to do merlin, but they cut a lot of things like he says at the end!. i like this kind of movies, fantasy, romantics, magics!!
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
EXCELLENT, i just love the transformation of anakin into darth vader... wow
24
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
I know it's a bad example for kids, but if u r a business persone, u'll know this guy Aaron Eckhart was the best in deffending his company, and thats take you to the top of the business world!
25
Be Cool 2005,  PG-13)
Be Cool
I like this movie!! it's very funny! i don't care what every body else think about it!.. i like it!. Funny, complex, got good actors, even Aerosmith its on it! and ...' The Rock acting as a Samoan 's gay guy?!!!, come on!! where else are u going to see something like this!!..
26
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
This is a very very funny movie!, and the email anounsment.. MAIL MOTHERFUCKER!!!.. i just added it to my computer!! and the song ''scotty doesn't know'' from lustra... Crazy hilarious movie! it will keep you amused... excellent!!
27
Rudy 1993,  PG)
Rudy
I love this movie!!! I always watch it on cable when the football season is begining! One of the greatest football stories ever, and a winner in 1993. This is the story of a short player trying to make it in college ball. It's shows you that doesn't matter who big your heart and wills are , theres always going to be somebody who will try to stop you and make your life impossible everytime you try to reach your dreams.
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I love Jonny Deep as Jack Sparrow, i think this is his best performance!! Finally a more real movie of pirates!. Excellent everything!
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
I love all this movies, but i think the 3 first movies are the best!!!... they are very creative, the visual effects, sounds and the special sound tracks are excellents, i never got tired of watching them!!
30
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
OMG! when i saw this movie the 1st time i felt sorry for those people who lived that hell! it got me thinking about history. They did it very realistic, Very touching!. I love this movie!.
31
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
OMG!!! Angelina is the perfect Tumb Raider!! the game is great! It's a good action treasure hunts movie, the story it's very convincing! i like it!
32
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
This is a wonderfull story, very complete the caracters and all the worlds!!! J.R.R. Tolkien did a wonderful tell, i can say it's a new mithology! and these movies, all 3 of them... EXCELLENT!! everything!! video, sound effects, music, cast, story... where should i start?.. enjoy them!! No wonder they got the Oscar for Best Movie!
33
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
I love this kind of romantic comedies movies, Tom Hanks and Meg Ryan are the best couple in movies! Very funny, disstracting, and the music was like watching an SNOOPY cartoon episode!! Lovely.
34
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
it broke my heart when anakin left her mother to become a jedy... but i like the part when the new sith Darth Maul fights againts Qui Gon and at the end the fight betwen Obie Wan, Darth Maul and Qui Gon. Excellent video and sounds effects, and the soundtrack... the best!!!
35
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This is the beggining of a wonderfull and magical story. It's the end of times when all the fantastic creatures created were almost gone, desapearing, all men kind have to stand together againts evil or desapear 4ever from middle earth. It's Beautiful story, i love all the books, my favorite and hope some day they make a move of it is THE SILMARILION. This is the 1st time i see Elf very sexy!!
36
Angels & Demons 2009,  PG-13)
Angels & Demons
I can't wait to watch the movie, the book is excellent, all that excitement in those sacred places, a lot of conspiracy of world wide take over from a secret and powerfull brotherhood call The Illuminatys againts the Pope mostly... Let's hope the movie gets better!!! If you think The Davinci Code was controversial, well, this one is way over the top!! More science againts power and secrets!!! Read the book 1st,!
37
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
very real, people.. we should start doing something big to save our planet soon!, it's our house! we have no other! all this may come true soon!
38
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
I never got bore watching this movie with my son! Hillarious!!!!.. The 3d visual effect is very real, the story is very funny, The characters are all so funny, just imaging an hiper lion who doesn't know how to live in the wild!!.. i love this movie!! and like they say: All Hail the NEW YORK GIANTS!" .. way to go!
39
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Ok, i thinks this was a mix of king kong and blair withc proyect.. i hate those kind of movies when they'r moving the camera and u can't see sh...! ok, intriguing but... incomplete!
40
Sorority Boys 2002,  R)
Sorority Boys
it's good to see man dreassed with woman clothes!!! Everybody here's Lex Luttor from Smallville in his begining!!
41
Kung Fu Panda 2008,  PG)
42
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
I like queen Latifah, but the movie was very predictible, fun and worthy to watch.
43
Australia 2008,  PG-13)
44
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
If you want to see a romance and betrayald movie... this is a good choise! Nice video and sounds effects, the story.. kind of predictible! maybe this will teach some guys that when you find the woman of your dreams... DON'T LEAVE HER BEHIND for your others patetic interest!!! Just keep her! stay with her!! or someone else WILL!!!
45
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
46
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
i love the story... this are the kind of movies that i like to see more, adventures, action, treasure hunts, related to history, very convincing!
47
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
This adventures treasure hunts movies are excellent!!! i love it!. The story and the cast are great!!
48
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
49
Transformers 2007,  PG-13)
50
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
51
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
I love Robert Downin Jr... he's the best for that movie
52
Old School 2003,  R)
Old School
funny, funny
53
Out Cold 2001,  PG-13)
54
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
OK...
55
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
FUNNY, FUNNY

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments