Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  loyalvren4eva's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
love it! the details similar with the book... and the very cute daniel radcliffe.. x) love him at first sight.. but, better read the books though...
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
similar with the book too... daniel radcliffe... ure so cute... great film...
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
wow... dan becomes very handsome here!! omg, i love him since i first see him and now he's becoming sooo lovely like that?! the film's details are not too similar with the book... the film's too short!
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
different from the book... the book's better, though. but okay lahh. and i really love dan radcliffe xD
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
uhmm... why don't the hair stylist know the best hairstyle for dan?! just let me do it haha xD... quite great... overall i don't really like the 5th harry potter, even the book... it is really dark and a turning point for harry to face the truth. but really, the book is better... i love daniel radcliffe, though x)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
woa! all the sequel of lotr is veeerrrryyyyyy awesome! legolas and aragorn are handsome! the effects, the scenery, the view, the expression, all verry gooddd...
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
aahhh. captivating effects and music. mesmerizing scenery. handsome actors xD. what more can I ask? 5 stars straight! the book is more detailed but still. awesome.
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the book is better. but overall, a really great movie with cool effects and marvelous actors! not frodo, though, hate him ;P
9
300 2007,  R)
300
wow, a really2 great film. i usually do not like war film as it is very boring. but this film is really great. it has morality values and great effects. really captivating and moving.
have faith and try your best. deep in your heart, you are the true winner... really noble... love it...
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
yay! cool! handsome orlando... cool johnny depp but rather crazy... heehee... cool.. entertaining...
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
woo better than the first... love both the main actors (orlando and johnny)... love the story... love the effects... love the view... good... feel the emo...
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
heya! yo-ho! good! cool! i hope it's not only trilogy... i really want there is the fourth... hweee...
13
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
one of those 'eternal' films. really touching. really great. and a handsome actor! xD
14
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
eternal film! entertaining... the funny song and good story... goodddd it's gooooood
15
Night at the Museum 2006,  PG)
16
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
wee effect2 yang keren! walau critanya agak njlimet tapi keren... +keanu reeves cakep huwaa
17
The Matrix Reloaded 2003,  R)
18
The Matrix Revolutions 2003,  R)
19
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
exciting. simply captivating xD.
20
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
21
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
22
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
wow! angelina+brad's acting is so cool! and spy's movement that's sooooo awesome... have-to-see!!
23
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
24
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
cool. hate the oompa loompa. here mr. wonka is not cheerful but rather 'nyebelin' but still. great.
25
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
26
Jumanji 1995,  PG)
27
Zathura 2005,  PG)
28
The Terminator 1984,  R)
29
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
30
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
woah cool cool.
this is really a great answer for questions that the previous terminators raised.
really love it x)
31
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
good film!
32
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
33
Forrest Gump 1994,  PG-13)
34
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
really cooooooolllll. how a womanizer can learn how to appreciate life better through a 'civilised' man richard gere. love it.
35
Legally Blonde 2001,  PG-13)
36
Bring It On 2000,  PG-13)
37
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
38
The Princess Diaries 2001,  G)
39
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
40
Peter Pan 2003,  PG)
41
Garfield - The Movie 2004,  PG)
42
101 Dalmatians 1996,  G)
43
102 Dalmatians 2000,  G)
44
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
lucu... film kartun tapi bisa mengandung pesan yang dalam... pemandangan lautnya keren... binatangnya lucu2 heehee
45
Cars 2006,  G)
46
Aladdin 1992,  G)
47
Mulan 1998,  G)
48
Cinderella 1950,  G)
49
Sleeping Beauty 1959,  G)
50
The Lion King 1994,  G)
51
Madagascar 2005,  PG)
52
Snow White 1996,  G)
53
Beauty and the Beast 1992,  G)
54
Monsters, Inc. 2001,  G)
55
The Little Mermaid 1989,  G)
56
Brother Bear 2003,  G)
57
Back to the Future 1985,  PG)
58
Back to the Future Part II 1989,  PG)
59
Back to the Future Part III 1990,  PG)
60
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
61
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
62
Cats & Dogs 2001,  PG)
63
Rocky 1976,  PG)
Rocky
quite good storyline. sylvester stallone really suitable to be rocky haha x).
64
Rocky II 1979,  PG)
65
Rocky III 1982,  PG)
66
Rocky IV 1985,  PG)
67
Rocky V 1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments