My Favorite Movies


  LoveYouZach's Rating My Rating
1
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
I love this movie sooooo much. Out of all Peter Pan movies that have been made this takes the prize for the best one 1,000 times!! I actually cried during this one too....
2
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003,  PG)
Sinbad - Legend of the Seven Seas
This was VERY good. I watched 3 times in one weekend I liked it so much. ^-^
3
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
I love this movie. Awesome.
4
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This movie was sooooooooo awesome!!!!! I want it sooooo badly. I'm getting it as soon as I can. It tis ze awesomeness. =D
5
The Tigger Movie 2000,  G)
The Tigger Movie
This movie is just...one of the most awesome ones i've ever seen.! It's just so funny, sad, and loving.....its just like me. And I love it sooooo much.
6
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler)
This movie was awesome. It was the first Inuyasha movie I saw and I loved it.
7
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew
I Heart Poke`mon!!!!!!!!!!!!! Poke`mon was like....one of the best things that were ever made!! But this is my favorite Poke`mon movie. ^_^ Because it shows Mewtwo and Mew fighting!! So awesome!!
8
Pokemon 3: The Movie 2001,  G)
Pokemon 3: The Movie
My (of course) 2nd favorite Poke`mon movie!! This time you get to see Entei. Entei (maybe some of you know this, but maybe you don't) is the fire dog. There is also the water and lightening dog. My favorite one out of all 3 of them is the lightenning one. I can't remeber the name of it...only that it started with a R...hmm....i'll have to think on that.
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
YAY!!!!!! I hearts Johnny Depp!!!! I cannot wait till this movie!! Mwhahha. Maybe if my mom lets me I can go with my brothers. ^-^
10
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
This was such a good movie. It's sooo romantic. I felt so sorry for Matty when he opened the closet door and Jenna thought it was Chris. It was sooo sad. But I loved the ending to it!! At the ending she didn't take any bull crap. And she planted one right on Matty's lips when he opened the door in the end. ^-^ It was soooo cute. I sooooooo want this movie!!
11
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
The movie was soooooooooo awesome!!! And Vin Diesel is hot. ^_^
12
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
This movie was SO GOOD!!! It was really awesome. I like the girl's hair. ^-^
13
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
This movie is awesomer than it sounds. I didn't want to go to it at first, but then I even ended up crying at the end. I can't remember when or why I cried though because its been a long time since i've seen it. But its reallllllly good. ^_^
14
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
Dr. Dolittle 3
This is such a cool movie. It has some humor, too.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments