Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lovemedome's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
2
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
3
Grease 1978,  PG)
4
Pretty Woman 1990,  R)
5
Wedding Crashers 2005,  R)
6
Mean Girls 2004,  PG-13)
7
Braveheart 1995,  R)
8
50 First Dates 2004,  PG-13)
9
Love Actually 2003,  R)
10
The Notebook 2004,  PG-13)
11
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
My favorite movie depicting battle and war and brothers and friendship.
12
GoodFellas 1990,  R)
13
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
14
Top Gun 1986,  PG)
15
Forrest Gump 1994,  PG-13)
16
The Breakfast Club 1985,  R)
17
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
18
Remember the Titans 2000,  PG)
19
The Shawshank Redemption 1994,  R)
20
The Godfather 1972,  R)
21
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
22
Office Space 1999,  R)
23
Sin City 2005,  R)
24
Gladiator 2000,  R)
25
Transformers 2007,  PG-13)
26
Little Miss Sunshine 2006,  R)
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
30
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This was the best of the series as enjoyed it alot.
32
Shrek 2001,  PG)
33
The Matrix 1999,  R)
34
Finding Nemo 2003,  G)
35
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
This movie was as good as the last even had more substance to it. I like dit alot great special effects.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments