My Favorite Movies
| lovekate1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 2 |
True Romance 1993, R) |
|
| 3 |
Somersault 2004, Unrated) |
|
| 4 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 5 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 6 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 7 |
Love and a .45 1994, R) |
|
| 8 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 9 |
Killing Zoe 1994, R) |
|
| 10 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 11 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 12 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 13 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 14 |
Freeway 1996, R) |
|
| 15 |
Hard Candy 2005, R) |
|
| 16 |
Heathers 1988, R) |
|
| 17 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 18 |
Garage Days 2003, R) |
|
| 19 |
Sin City 2005, R) |
|
| 20 |
200 Cigarettes 1999, R) |
|
| 21 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 22 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 23 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 24 |
Orange County 2002, PG-13) |
|
| 25 |
Casino 1995, R) |
|
| 26 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 27 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 28 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 29 |
The Acid House 1998, Unrated) |
|
| 30 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 31 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 32 |
The Shining 1980, R) |
|
| 33 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 34 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Great Expectations 1998, R) |
|
| 36 |
Frances 1982, R) |
|
| 37 |
Grease 2 1982, PG) |
|
| 38 |
Grease 1978, PG) |
|
| 39 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 40 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 41 |
Candy 2005, R) |
|
| 42 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 43 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 44 |
Crash 2005, R) |
|
| 45 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 46 |
Fahrenheit 9/11 2004, R) |
|
| 47 |
Super Size Me 2003, PG-13) |
|
| 48 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 49 |
What the Bleep Do We Know!? 2004, Unrated) |
|
| 50 |
Showgirls 1995, NC-17) |


















































