My Favorite Movies


  lovebevvy's Rating My Rating
1
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Funniest movie I've ever seen. One of my top 10 faves!
2
The Matchmaker 1997,  R)
The Matchmaker
David O'Hara ~ my fave actor. Need I say more?
3
Stuck On You 2003,  PG-13)
Stuck On You
Matt Damon and Greg Kinnear are perfect!
4
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
My fave Johnny Depp movie.
5
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
I think this is Tom Hank's best role ~ and the Neil Young song always brings me to tears.
6
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
I absolutely love this movie ~ so much fun!
7
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Hilarious!
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
Big 1988,  PG)
Big
Still one of my faves.
12
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
I love these guys and the movie is hilarious. A classic and Seth Green is a doll!
13
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Robert DeNiro in top form!
14
The Commitments 1991,  R)
The Commitments
Dramatic but hilarious and the music is fantastic!
15
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of my all-time favorites! And my fave actor David O'Hara in a kilt! Hubba-hubba!
16
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
Russell Crowe is terrific!
17
Home for the Holidays 1995,  PG-13)
Home for the Holidays
Dysfunctional family Christmas ~ oh the memories!
18
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Still one of my all-time faves! Love the flying monkeys and the best wicked witch ever!
19
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
My favorite Heath Ledger film.
20
Shrek 2001,  PG)
Shrek
The funniest animated film ever!
21
Help! 1965,  G)
Help!
Everyone knows I love the Beatles, but Ringo is the Starr attraction in this hilarious film.
22
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
Classic!
23
Stealing Harvard 2002,  PG-13)
Stealing Harvard
I still find this film unbelievably funny.
24
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
Scariest thing I've ever seen.
25
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
I can't say enough about this movie. One of the best films I've ever seen.
26
Juno 2007,  PG-13)
Juno
I just love this film.
27
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
My fave mushy movie ever. Funny and sweet!
28
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
Dan in Real Life
I love everything about this movie and Steve Carell is terrific!
29
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
Sweet, hilarious and touching ~ anyone who's ever loved and lost can identify with this one.
30
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
One of my faves!
31
Immortal Beloved 1994,  R)
Immortal Beloved
Gary Oldman as Beethoven ~ amazing!
32
The Fifth Element 1997,  PG-13)
33
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Still one of my fave Spielberg films and the kids were all fantastic!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments