Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. louiselupin
  2. Louise

Give list a short description

  louiselupin's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Absolutely fantastic.
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Absolutely fantastic.
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Absolutely fantastic.
4
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I love Tim Burton. I love Johnny Depp.
5
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
One of my absolute favorite movies. V is like the ultimate man!
6
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
A classic.
7
Shrek 2001,  PG)
Shrek
A masterpiece.
8
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Another masterpiece.
9
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
Hilarious.
10
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Fantastic. It really moves me.
11
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
A masterpiece.
12
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
A fantastic film.
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Jack Sparrow rules.
14
Closer 2004,  R)
Closer
I love this film!
15
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
Love!
16
Mulan 1998,  G)
Mulan
My favorite Disney-movie!
17
The Aristocats 1970,  G)
The Aristocats
A Disney favorite.
18
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
One of Tim Burton's best.
19
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Super!
20
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Johnny Depp! Chocolate! Can it get any better?
21
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Quentin Tarantino rules.
22
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Quentin Tarantino rules.
23
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
Hilarious.
24
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
I really like this BBC series.
25
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
"The castle.... Argh....." A comical masterpiece!
26
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Fantastic movie! Dark, gothic and beautiful. The only movie that has ever scared my friend Zabb...! (the guy with his eyes in his hands is indeed really scary...)
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
The best Potter-movie. THE BOOK ARE BETTER.
28
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Absolutely fantastic! Amazing animation and story... Loved it!
29
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Oh, I just loved it! And the dog is SO CUTE, it doesn't bark, it coughes. Now I want to read the book. And see the movie again.
30
Sin City 2005,  R)
Sin City
Very nice.
31
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
Really good, and sad :(
32
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Super!
33
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
34
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
35
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Not as good as the first one.
36
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
37
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Johnny Depp! This film really moves me.
38
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Fantastic.
39
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
Allright, this is it: I absolutely LOVE the FMA manga and anime series, but this movie... Nah. How can it end like his? The anime had a terrible ending, but I'm not sure this is better... Or, in one way it is, but I'm not satisfied. All these loose ends? I demand another movie which ends the way I want it to! :(
40
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I like the book too.
41
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
So nice!
42
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
I have seen this a couple of times, and it's always so good...
43
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Love this movie.
44
Dracula (1931) ,  Unrated)
Dracula (1931)
The very best Dracula movie is the one with Bela Lugosi.
45
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Mysig och bra film som man ska se på julen.
46
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Anakin becomes Darth Vader. Sad, sad story.
47
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Chocolate!
48
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Not the best X-Men movie...
49
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Good.
50
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Tim Burton, of course.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments