My Favorite Movies


  1. louhikari
  2. Louise

I like what I like.

  louhikari's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
2
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
3
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
4
My Neighbor Totoro 1988,  G)
5
Rush Hour 1998,  PG-13)
6
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
7
My Girl 1991,  PG)
8
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
I just won't give the 5th star complete 'cause it's a fcking american highschool. Although I love this movie forever <3333 It's something I can't ignore. XD The story fitted like that. But I hate american highschools u.u The problem is me u.u But who cares? *-* Inspired in A Megera Domada *_* *dies*
9
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lake House 2006,  PG)
12
Dead Poets Society 1989,  PG)
13
Romeo Must Die 2000,  R)
14
Hero 2002,  PG-13)
15
Returner (Ritana) 2002,  R)
16
Home Alone 1990,  PG)
17
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
18
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
19
Good Bye, Lenin 2002,  R)
20
Kiss of the Dragon 2001,  R)
21
Movies, Aspirin and Vultures (Cinema, Aspirina e Urubus) ,  Unrated)
22
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
23
Wasabi 2001,  R)
24
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
25
Finding Neverland 2004,  PG)
26
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
27
The Virgin Suicides 1999,  R)
28
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
*___* <333
One of my favs. The soundtrack, the actors, the envolving story, the happy ending. The happy endings may be considered cliche, but who would expect a happy ending for a situation like that? Wonderful.
29
King Arthur 2004,  PG-13)
30
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
31
The Matrix Reloaded 2003,  R)
32
Rock Star 2001,  R)
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
34
Freaky Friday 2003,  PG)
35
Enter the Dragon 1973,  R)
36
Constantine 2005,  R)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
38
Willow 1988,  PG)
39
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
40
Detroit Rock City 1999,  R)
41
Big Girls Don't Cry 2002,  R)
42
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
no need to say a thing.
maybe one of the greatest movies ever.
43
Spice World 1997,  PG)
44
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
Beautiful special effects, great actors, interesting adventure. Very magic!
45
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
46
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
47
The Mask 1994,  PG-13)
48
The Amazing Panda Adventure 1995,  PG)
49
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
50
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
51
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
52
The Last Emperor 1987,  PG-13)
53
Independence Day 1996,  PG-13)
54
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
55
Richie Rich 1994,  PG)
56
Gattaca 1997,  PG-13)
57
Men in Black 1997,  PG-13)
58
Aladdin 1992,  G)
59
The Little Mermaid 1989,  G)
60
The Neverending Story 1984,  PG)
61
Mulan 1998,  G)
62
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
63
Lady and the Tramp 1955,  G)
64
The Legend of Zorro 2005,  PG)
65
Closer 2004,  R)
66
Forrest Gump 1994,  PG-13)
67
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
68
Casanova 2005,  R)
69
The Last Samurai 2003,  R)
70
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
the actors I don't need to say a thing. xD =X action *_* lots *_* the script. woah. *O*
71
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
72
Space Jam 1996,  PG)
73
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
74
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
75
The Duchess 2008,  PG-13)
76
Hana yori dango: Fainaru, (Boys Over Flowers: Final) 2008,  PG)
77
Azumi 2003,  Unrated)
78
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
Amazing story. Couldn't hold back my tears. Brad Pitt and Cate Blanchett had such a chemistry. The other actors were chosen well too. The detail that made the plot even better, was the inclusion of some scenes from "Seven Years in Tibet". Can't wait to watch it again.
79
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
taking back my old review. I had so much fun watching this movie!
80
Twilight 2008,  PG-13)
81
Avatar 2009,  PG-13)
82
Sukiyaki Western Django 2007,  R)
83
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
loved it. a lot.
taken off half star for the stupid overeacted bleeding. xD
84
Australia 2008,  PG-13)
85
27 Dresses 2008,  PG-13)
86
Up 2009,  PG)
87
The Pagemaster 1994,  G)
88
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
89
Chat gim (The Seven Swords) 2005,  R)
90
Hancock 2008,  PG-13)
91
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
92
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
johnny depp. *_*
enough. *_*
kidding xD
orlando bloom and keeeeeiraaaa *___*~~
greaaat actors and lots of adventure *¬* S2
93
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
94
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
95
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
great actors who suceeded with the drama, adventure, romance, and action parts, great scenery, marvelous soundtrack, only failed in being loyal to the book. all the rest made it almost perfect, although.
96
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
97
Across the Universe 2007,  PG-13)
98
Inglourious Basterds 2009,  R)
99
Jerry Maguire 1996,  R)
100
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
101
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
102
Enchanted 2007,  PG)
103
Hairspray 2007,  PG)
104
The Sound of Music 1965,  G)
105
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments