My Favorite Movies
| lougriffin27's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 5 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 6 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 7 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 8 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 9 |
Psycho 1960, R) |
|
| 10 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |













