Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lotide's Rating My Rating
1
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Anything coming from a nick hornby book is golden...
2
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
amazing hw they could make a movie like this... and fuck-up the other two...
3
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
jack black kicks ass
4
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
and russell crowe as...billy bad-ass
5
Sin City 2005,  R)
Sin City
really cool
6
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
i love this type of movie...
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
If only...
9
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Cute...
10
Schramm: Into the Mind of a Serial Killer 1994,  Unrated)
Schramm: Into the Mind of a Serial Killer
never saw it
11
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
totally balls out....
12
Spartan 2004,  R)
Spartan
a cool view into special ops, and the people, the lingo, its all pretty cool.
13
Spy Game 2001,  R)
14
Casino Royale 2006,  PG-13)
15
Casino 1995,  R)
16
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Up there with the godfather...
17
JFK 1992,  R)
18
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
Fahrenheit 9/11
looks like somebody pulled gwb's punk card...
19
Syriana 2005,  R)
Syriana
the government gets away with its crimes because they do some amazing thing that is so farfetched that nobody would believe that they would do it... kinda like assasinating JFK, trading arms with militant islamic radicals, or even starting a war for oil...hmmm
20
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
the best movie ever...
21
Platoon 1986,  R)
22
Heartbreak Ridge 1986,  R)
Heartbreak Ridge
definately a jarhead movie, wasnt filmed at camp lejeune tho, and they said it was...
23
The Shawshank Redemption 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments