My Favorite Movies


  lostkaus22's Rating My Rating
1
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
a classic. has to be seen to really appreciate it.
2
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
its john Mclane at it again.
3
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
this is the best out of the three and the first two were two of the best movies ive seen.
4
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
two irish catholic brothers. murdering criminals to help god cleanse the earth action packed and funny.
5
Mean Guns 1997,  R)
Mean Guns
odd out movie starring christopher lambert and ice t. syndicate hired murderers who have misbehaved locked in a prison and told kill everybody and the last three alive split ten mil. great fun a must see.
6
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
if you havent seen this you have somehow missed one of the best acted directed a cast movies of all times. if you have then you probably love it...
7
Hudson Hawk 1991,  R)
Hudson Hawk
bruce willis stars as a cat burgler getting out of jail. madness insues great fun. a must see.
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
Sin City 2005,  R)
Sin City
I think that this was one of the best movies ever. they were able to follow the comic novel precisely. its pretty much word for word. I would also like to thank the people who handled casting for this film. they really outdid themselves I really don't think they could have casted this movie any better. after seeing it I can't really see anyone else playing the roles. very well done. but keep in mind that a film noir style movie like this isn't going to be appreciated by all.
12
Last Man Standing 1996,  R)
13
Hart's War 2002,  R)
14
Four Rooms 1995,  R)
15
The Departed 2006,  R)
16
Scarface 1983,  R)
17
Suicide Kings 1997,  R)
18
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
19
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
20
Snatch 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments